2012. SZEPTEMBER

Padlóról felállva

2005 májusában agyrázkódással szállították kórházba, mert elcsúszott a fürdőszobában, és beverte a fejét. Ez volt a mélypont. Sajtótájékoztatón közölte, hogy befejezte az úszói pályafutását. Visszavonulását követően, saját elmondása szerint megpróbálta pótolni azokat a dolgokat, amik az úszás következtében kimaradtak az életéből. Élte a fiatalok életét, amit addig nem tehetett meg, mert sohasem engedték egy kicsit lazítani. Utólag elmondta, úgy érezte, nem tud már fejlődni, ráadásul utált lemenni az uszodába, és három éven keresztül nem is hiányzott neki az úszás. „Annyira jó volt az a három év, hogy azt el sem tudom mondani.” Csak egy kis hiányérzete volt, amiért három év elteltével az első telefon után újra edzésbe állt. „Lehet, hogy egyszer teljes lesz az életem, de mindig bennem marad, hogy kudarc volt az úszópályafutásom. Én azért kezdtem el úszni, hogy olimpiai bajnok legyek. Amióta 1988-ban Hódmezővásárhelyen találkoztam Egerszegi Krisztinával, és kézen fogva kísértem őt, én is olimpiai aranyat szerettem volna. Engem zavar, hogy ha azt mondják: Risztov Éva, az Európa-bajnok úszónő. Arra emlékeztet, hogy nem lettem olimpiai bajnok. Az ezüstérmeimről például nem tudom, hogy hol vannak. Az egyik a barátnőmnél, a másik kettőről viszont fogalmam sincs”. 2009-ben jött a segítség. Debrecenből felhívták, hogy kezdje újra, ők biztosítják a feltételeket, s semmilyen elvárást nem támasztanak vele szemben. Igent mondott, s három év után újra edzésbe állt, csendben minden felhajtás nélkül. Újra fellobbant a szemében a tűz, és újra érezte, hogy megvalósíthatja gyermekkori álmait, a célt, amiért már egyszer nagyon sokat dolgozott. „Csak azok csodálkoznak, hogy olimpiai bajnok lettem, akik nem látták, hogy mennyit dolgoztam érte.” A sok fáradozásnak meglett az eredménye. Újra jöttek az eredmények, és elérhető közelségbe került a londoni szereplés. Lelkileg megerősödött, az önbizalma helyreállt, s már az sem tudta kiborítani, hogy a világbajnokságon, ahol ki lehetett harcolni az olimpiai indulás jogát, máig tisztázatlan bírói döntés miatt kizárták a versenyből. Élt az utolsó lehetőséggel, s Setubalban a kvalifikációs versenyen olyan eredményt ért el, hogy indulhatott az ötkarikás játékokon. A többit már ismerjük. Kamikáze taktikát választva nyert, s beteljesítette álmait.