2010. JÚNIUS

LELKIPÁSZTORI ÜZENETEK
NYUGALOM ISTENNEL

A tízparancsolat közül a harmadik foglalkozik a szombattal: „Emlékezzél meg arról, hogy a szombat napját megszenteld!” (Kiv 20,8) illetve „Figyelj a szombat napjára, hogy megszenteld azt, amint megparancsolta neked az Úr, a te Istened.” (MTörv 5,12). A két féle változatban megtalálható dekalógus más-más módon indokolja meg a szombati nyugalom megtartását. Míg a Kiv 20,8-11 a teremtéssel, addig a MTörv 5,12-15 az Egyiptomból való szabadulással magyarázza. A szombati nyugalom nemcsak emlékezteti a zsidókat Isten teremtő művére, hanem a pihenés által azonosulnak is vele, és pontosan ezért lesz az Isten és ember közötti szövetség jele.
 Az Ígéret Földje
Az ősi kultúrákban szoros kapcsolat van az ember és a föld között. Erre utal a magyar anyaföld szavunk is. Az ember a földből (adamah) vétetett, és ezért kapja az Ádám nevet (Ter 2,7; 3,19). Isten Ábrahámnak az utódok mellett földet is ígér, ahová eltemethetik. Jahve nagy szabadítása a választott nép Egyiptomból való kihozásában valósul meg, a rabszolgaság helyébe szabad földet ígér és ad. „Megadta tehát az Úr Izraelnek azt az egész földet, amely felől megesküdött atyáiknak, hogy odaadja: ők elfoglalták, és megtelepedtek rajta. Békét is adott nekik az Úr valamennyi környező nemzettel szemben. és senki sem mert ellenállni nekik ellenségeik közül, hanem valamennyien a hatalmukba kerültek. Egy szó sem hiúsult meg mindabból, ami felől azt ígérte, hogy teljesíti, hanem minden valóra vált és beteljesedett.” (Józs 21,43-45).
Ám az Ígéret Földjének nyugalmát, amit Dávid és Salamon országa jelképez, el is lehet veszíteni. Erről kapott nagyon is földies leckét Izrael és Júda a Babiloni fogsággal. A föld elvesztésének és a Templom lerombolásának sokkoló sebe által lett nyilvánvaló, hogy önmagában az Ígéret Földje nem ad nyugalmat, szükséges a törvény megtartása, a szövetséghez való őszinte hűség is. Erről szól a 95. zsoltár figyelmeztetése, melyet az Egyház imádságra hívásként minden nap kezdetén ajkunkra ad: „Negyven esztendeig undorodtam e nemzedéktől, s azt mondtam: Tévelygő szívű nép ez. Nem ismerték útjaimat, ezért haragomban megesküdtem: Nem mennek be nyugalmamba!” (Zsolt 95,10-11). Az Ígéret Földje a szabadság és a nyugalom állapota, amelyben megtapasztaljuk Isten gondoskodását, függetlenül attól, hogy ez földrajzilag éppen merre van (vö. Zsid 4,1-11).