2010. JÚNIUS

LELKIPÁSZTORI ÜZENETEK
NYUGALOM ISTENNEL

Bár az időjárás szokatlanul hűvös és nedves, a naptár szerint beléptünk a júniusba és hamarosan az iskolai tanév is véget ér. A nyári időszak sokak számára a pihenés, a kikapcsolódás ideje. Természetesen a pihenésnek is van többféle vonatkozása: testi, szellemi és lelki szinten. Kézenfekvő tehát, hogy arról beszéljünk, mit mond a Szentírás a nyugalomról.
Jézus a kenyérszaporítás előtt ezekkel a szavakkal fordul a küldetésből éppen csak visszatért tanítványaihoz: „Gyertek félre egy magányos helyre, és pihenjetek meg egy kicsit” (Mk 6,31.). Magához hívja őket, hogy vele és általa találjanak nem csupán testi felüdülést. Minden rá hallgatónak pedig ezt mondja: „Jöjjetek hozzám mind, akik fáradtak vagytok és terhet hordoztok, és én felüdítelek titeket. Vegyétek magatokra igámat, és tanuljatok tőlem, mert szelíd vagyok és alázatos szívű – és nyugalmat találtok lelketeknek.” (Mt 11,28-29; vö. Jer 6,16). Az Istennel és az Istenben való pihenés jézusi eszményéig hosszú út vezet. A választott nép életében ennek két előképe: a nyugalom napja és a nyugalom földje.
A szombat nyugalma
Talán nincs még egy olyan jellegzetes intézmény mely ennyire erőteljesen megkülönbözteti a zsidókat a többi néptől. A szombat (shabbat) isteni intézmény, mert Isten maga is megtartja ezt a nyugalmat. Rögtön a Biblia első oldalain ez áll: „A hetedik napra befejezte Isten a munkáját, amelyet végzett, és a hetedik napon megnyugodott minden munkától, amelyet végzett. Megáldotta Isten és megszentelte a hetedik napot, mert azon nyugodott el minden munkájától, amelyet végezve teremtett Isten.” (Ter 2,2-3). Ebben a szövegben még csak a „hetedik nap” szerepel kiemelten, háromszor, mivel a szombat majd csak a Sinai szövetségkötéskor nyeri el az Istennel kötött szövetség jelének szerepét. „Tartsák meg Izrael fiai a szombatot, és üljék meg nemzedékről nemzedékre. Örök szövetség az közöttem és Izrael fiai között. Örök jel az, mert hat nap alatt alkotta az Úr a mennyet és a földet, és hetednapra felhagyott a munkával” (Kiv 31,16-17). Mindenesetre Isten már a teremtéskor követendő példát ad az embernek az ünneplésre, benső szabadságának kifejezésére. A szó jelentését a Szentírás az abbahagyni, megpihenni igével hozza kapcsolatba: Kiv 16,29-30; 23,12; 34,21; ahol együtt szerepelnek a hetedik nap és a pihenés szavak.