2010. FEBRUÁR

XX. század pápái: I. János Pál

1969. december 15-én VI. Pál pápa felmentette a Vittorio Veneto-i püspökségből, és velencei pátriárkává nevezte ki, hivatalát február 8-án foglalta el.
1972 júniusában az Olasz Püspöki Konferencia alelnökévé választotta. E tisztséget három évig töltötte be. 1972. szeptember 16-án fogadta a Velencébe látogató VI. Pál pápát, aki pápai stóláját Luciani pátriárka nyakába akasztotta.
1973. március 5-én VI. Pál pápa bíborossá kreálta.
Rendszeresen előadást tartott a Püspöki Szinódusokon, ahol többek közt beszélt a papok lelkipásztori szolgálatáról, a modern evangelizációról és a hitoktatás kérdéseiről. Már püspöksége alatt rendkívül széleskörű nemzetközi kapcsolat rendszerrel rendelkezett. Hivatalos látogatást tett Burundiba, Németországba, Braziliába, és állandó levelezésben állt a kor jelentős politikai személyiségeivel. Több könyve jelent meg, többek közt ("Az emberi lélek eredete Antonio Rosmini szerint", ami doktori disszertációja volt, Katekézis morzsákkal, Illusztris barátom!).
Így érkezett el 1978. augusztus 25-e, amikor a bíborosok körmenetben vonultak a Sixtus-kápolnába, hogy megválasszák Szt. Péter 262-dik utódját.
A történelem addigi legnagyobb pápaválasztó konklávéján 5 kontinens 111 bíborosa vett részt. Hárman betegség miatt, míg 15-en azért nem vehettek részt a konkávén, mert már elmúltak 80 évesek. Az első körben Siri kapta a legtöbb szavazatot, már itt feltűnt egy olyan név, melyre kevesen számítottak: Luciani velencei pátriárkáé, aki igen távol állt a kúriától, de nem volt ismeretlen. Mivel Siri és Benelli tábora túlságosan megosztott volt, ezért a többség egy olyan jelöltet keresett, aki lelkipásztori alkat, tud szólni az emberekhez, haladó, de nem reakciós. Ezeknek a szempontoknak Luciani maradéktalanul megfelelt. A második szavazáson még Siri hívei tartották magukat, azonban a harmadik körben a Lucianira leadott szavazatok száma 68-ra emelkedtek. Lucianinak már csak 8 szavazat kellett a pápasághoz.  A harmadik szavazáson 99 szavazattal Luciani legnagyobb megdöbbenésére megválasztották pápának. Ekkor hangzott el a fent idézet mondat. Némi rábeszélés után elfogadta a kinevezést, és I. János Pál nevet vette fel. A névválasztásával azt jelezte, hogy XXIII. János pápa és VI. Pál pápa örökségét folytatja. Ő volt az első pápa, aki tudatosan az I. sorszámot adta nevének, addig mindig utólag került megkülönböztetésként a név elé. „Azért használom az I. megjelölést, mert nem sokáig leszek pápa, és úgy gondolom, hogy az utódom is János Pál lesz…” – mondta.