2010. FEBRUÁR

XX. század pápái: I. János Pál

Albino Luciani egy észak-olaszországi kis faluban, a Velencétől 100 km-re északra fekvő Forno di Canale-ban (1963-tól Canale d’Agordo) született 1912. október 17-én. Édesapja, Giovanni Luciani sokáig vendégmunkás volt Svájcban – csakúgy, mint édesanyja, Bortola Tancon is –, majd a velence-muranoi üveggyár alkalmazta üvegfúvó mesterként. A család nagy szegénységben – Albino nővére többször koldulni kényszerült – élt, de négy gyermeküket annál nagyobb szeretetben és hitben nevelték. Albino már hat éves korában kijelentette, hogy pap szeretne lenni, valahol szülőfaluja környékén, amely elhatározást a rokonság is támogatta. Elemi iskolai tanulmányait Bellunóban kezdte 1918 októberében, majd 1923-ban felvették a feltrei kisszemináriumba, 1928-tól pedig a bellunói szeminárium növendéke lett. Az ifjú Lucianit mindvégig az intézet egyik legjobb tanulójaként tartották számon, mivel kitűnt szorgalmával és feltűnően jó memóriájával.
1935. július 7-én a bellunói Szent Péter-bazilikában pappá szentelték, majd július 9-én kinevezték szülőfaluja káplánjává, de még ugyanazon év december 18-án meg is kapta felmentését: Agardóba helyezték át segédlelkésszé, és az ottani Bányász Technikai Intézetben hittant oktatott. Addigi állomáshelyét két év múlva el kellett hagynia. 1937 júliusától tíz éven keresztül a bellunói szeminárium vicerektora (igazgatóhelyettese) funkciót töltötte be. Annak ellenére, hogy ő csak lelkipásztor szeretett volna lenni, egyszerű, közvetlen és derűs személyisége, nagy tudása és szorgalma miatt papi pályája meredeken ívelt felfelé.
1947. február 27-én a római Pápai Gergely Egyetemen (Pontificia Universitŕ Gregoriana) teológiai doktorátust szerzett. Novembertől Girolamo Bortignon bellunói püspök titkára, december 16-ától pápai kamarás, valamint az egyházmegyei szinódus titkára lett. 1948. február 2-án kinevezték az egyházmegye provikáriusává (helyettes helynöke) és az egyházmegyei hitoktatási intézet igazgatójává. 1954. február 6-ától a bellunói püspök általános helynöke tisztséget töltötte be. XXIII. János pápa 1958. december 15-én Vittorio Veneto-i püspökké nevezte ki, és december 27-én ő szentelte püspökké a Római Szent Péter-bazilikában. A szívbeteg, sokat gyengélkedő Luciani el akarta hárítani a püspöki kinevezést egészségi állapotára hivatkozva. „Ha meg akar halni, haljon meg püspökként" – mondta XXIII. János pápa, és ragaszkodott jelöltjének felszenteléséhez. Részt vett a II. Vatikáni Zsinat összes ülésszakaszán.