2010. FEBRUÁR

XX. század pápái

A XX. századot tekinthetjük az egészségügyi, szociális, tudományos és technikai fejlődés valamint a nemzetközi egységesülés korszakának, ugyanakkor megjelölhetjük a példátlan méretű háborúk, népirtások, diktatúrák születésének és bukásának koraként is. Ebben az évszázadban tulajdonképpen megváltozott az élet minden területe, és az egész emberi társadalom alapvetően átalakult. A változás a katolikus egyházat sem kerülte el. Sorozatunkban a XX. század pápáinak életével és munkásságával szeretnénk bemutatni az egyházban végbemenő átalakulást, melynek hatására a század végére Vatikán régen látott fényében és szellemiségében tündököl.

I. János Pál
(1978. augusztus 26. – 1978. szeptember 28.)

"Quid mihi fecistis? Dominus parcat vobis" (Mit tettetek velem? Az Úr bocsásson meg nektek!) szólt a választókhoz Albino Luciani bíboros, mikor megtudta a szavazás végeredményét. A döntés nagyon meglepte és csak társai biztatására fogadta el a konklávé döntését. Pedig mindent másképp tervezett. 1978. augusztus 6-án meghalt VI. Pál pápa. Luciani bíboros augusztus 10-én érkezett Rómába. Mielőtt bevonult volna a Sixtus- kápolnába, még elfogadta Karol Woytila ebéd-meghívását, majd egy gyors választás reményében indult a választásra, mert neki szeptemberben Velencében már egy ifjúsági konferenciát kellett volna megnyitnia. Erre azonban nem került sor. Nem is gondolt arra, hogy pápa lesz, mert szívbetegsége mindenki számára ismert volt, és több más bíborost esélyesebbnek tartott magánál.