friss hírek, LELKI ÉLET, PROGRAMOK

2008. NOVEMBER

LELKIPÁSZTORI ÜZENETEK
2008 a Biblia éve volt

A bábeli torony képe azért is találó, mert továbbsegít. Annak megsejtéséhez, hogy a könyv veszedelmeket is rejt magában. Mint eget ostromló, világot-létet titoktalanító vállalkozás? A felvilágosodás még így gondolta, s ennek a szemléletnek adott monumentális és teátrális megfogalmazást Victor Hugo: ,,Ceci tuera cela: ez itt (a könyv) meg fogja ölni azt ott (a templomot)''. Azóta világosabban látjuk, hogy a könyvekből épült bábeli torony elsősorban nem az eget, hanem magát az embert fenyegetheti. Védő, szabadságot nyitó, világban eligazodást biztosító erődnek kellene lennie, de csapdává és börtönné is válhat, ha nem vigyázunk. Saint-Exupéry Kis hercegének tudósa tanúskodhat erről meg Don Quijote, Cervantes könyvbúvó lovagja.
Az olvasás e ponton válik művészetté, sőt erkölcsi teljesítménnyé. Ha azért temetkezem könyvekbe, hogy elfeledjem a világot, amelyben élek, akkor az olvasás menekülés a valóságtól és a valóságos világban rám váró hivatás elől. Ha az ismeretgyűjtő kapzsiságával és szellemi rabszolga-munkájával olvasok, akkor a betű emberségemből forgat ki, s az elidegenedés útjára sodor.
S még nem figyeltünk föl az információ forradalmára, amely áruvá, sőt tömegáruvá tette a könyvet. ,,A könyv -- írja Kosztolányi -- ... az ókorban és a középkorban kolostorok homályában ritka, egyetlen gyémánt volt, s a könyvnyomtatás föltalálásával oly általánossá vált, mintha az utcán kavicsként heverne a gyémánt, és a szellemi jólétet oly magasra fokozta, mintha a munkások gyémánttűt viselnének, a gyári lányaink fülében briliáns szikráznék.'' A könyvek sokasodásával a könyv támasztotta veszedelem hatványozottan megnövekedett. El lehet veszni a gyémántok, briliánsok között! Ha úgy veszem a kezembe egyiket a másik után, hogy megcsodálni is alig tudom, akkor nem lehetnek életem világító fényeivé!
Krisztus, amikor önmagát, saját tetteit értelmezni akarta, így biztatta a környezetét: ,,Tanulmányozzátok az írásokat!'' S az emmauszi tanítványoknak lángolt a szíve, amikor a Feltámadott az írásokat fejtegette előttük. Ezek az írások az Ószövetség szent könyvei. De nem szövődik-e bele a Biblia titka és természetfölötti valósága a könyv emberi és természetes csodájába?
Életünknek alapténye a szó, ezért szólhatott hozzánk az Isten. Történelmünk világhorizontot nyitó tornya a könyv, ezért adhatott Isten is könyvet a kezünkbe, s kinyilatkoztatása ezért nem egy-egy személlyel folytatott magánbeszélgetés, ezért közös kincse az egész emberiségnek.
A könyv megváltásra szorult, de megváltatott, sőt a megváltás eszközévé lett. Krisztus váltotta meg a könyvet, aki maga egyetlen sort sem írt, de beteljesítette az ószövetségi írásokat, és végbevitte azokat a tetteket, kimondta azokat a szavakat, amelyeket aztán az Újszövetség szent könyvei rögzítenek.