friss hírek, LELKI ÉLET, PROGRAMOK

LELKIPÁSZTORI ÜZENETEK
2008 a biblia éve volt

,,Tanulmányozzátok az írásokat''

Freudnak újságolta valaki a kezdődő huszadik század nagy technikai csodáját, a drótnélküli távíró fölfedezését. ,,Valóban csoda - mondta állítólag a nagy lélekbúvár - a drótnélküli távíró, de csoda a telefon is, és az a legnagyobb csoda, hogy két ember dróttal vagy drót nélkül egyáltalán szót tud érteni.''
Az ember azért ember, mert beszél, és mert megérti a másik ember szavát. Ezért tud emlékezni, tornyot építeni a múlt -- saját múltjának meg embertársai múltjának -- tapasztalataiból, hogy eligazodjék a jelen benyomásai közt. Szabadságunkat köszönhetjük a szónak, azt a szabadságot, amelyről Krisztus beszélt: ,,Az igazság szabaddá tesz titeket''.
S ha a szó megrendítő jelképe annak, hogy én-te kapcsolatra születtünk, hogy közösségben élünk s eszmélünk önmagunkra; akkor az írott szó, a könyv emberi létünk horizontjának tágasságát jelzi. Aki könyvet ír, az érzi, hogy nemcsak a mellette élőhöz van mondanivalója. A ,,non omnis moriar: nem halok meg egészen'' horatiusi büszkesége nemcsak a művész, hanem a minden emberrel testvér ember kiváltságát és felelősségét hordozza. Ám nemcsak a könyvíró tudatos és tevékeny tagja az emberiség nagy közösségének; az a könyvolvasó ember is. Azzal, hogy érdeklődik a messze másik iránt, aki talán századokkal vagy évezredekkel korábban a mű palackpostájára bízta életének tanulságait. Azzal, hogy saját életével szembesíti s így megeleveníti a művet, a hajdani társ életének szóba-betűbe párolt kivonatát. Ha a szó önmagában is tornyot emel a pillanat forgataga fölé, akkor a könyv egyenest bábeli torony, amely a sok nyelvre szakadt emberiség egységét hirdeti történelmünk minden meghasonlása és kavarodása közt.