A betegek orvosa: Szent Balázs

Sajnos, hamarosan szomorú hírek érkeztek városukba. Az ország több tartományában újra megkezdődött a keresztények üldözése. Az egyik este Balázs püspököt is fölkeresték hívei és tudomására hozták, hogy a császár keresztényüldöző parancsát városukban holnap fogják kihirdetni. Balázs püspök elkomorult arccal hallgatta a hírt és Jézus szavai jutottak eszébe: "Amint engem üldöztek, titeket is üldözni fognak!" Hívei azonban nemcsak ezt a rossz hírt hozták, hanem volt egy kérésük is, ami így hangzott:
- Tudjuk atyánk, te nem félsz a haláltól, de most mégis arra kérünk, távozz el a városból!
- Még hogy én, lelketek pásztora elhagyjam nyájamat, amikor farkasok törnek rá? Nem ezt nem kívánhatjátok komolyan! Jézus is azt mondotta: a jó pásztor életét adja juhaiért.
- De hiszen nem akarjuk, hogy elhagyj minket! Csak arra kérünk, hogy rejtőzz el a számodra előkészített rejtekhelyen, ahol fölkereshetnek híveid.
A püspök végre engedett a rábeszélésnek és elhagyta otthonát.
Másnap a pogány helytartó valóban kihirdette a császári rendeletet. Akiről kiderült, hogy keresztény, az a halál fia. Csak akkor menekülhet meg, ha megtagadja hitét és áldozatot mutat be a pogány istenek tiszteletére. Aki erre nem hajlandó, azt a vadállatok elé dobják. Ezzel megindult a hajtóvadászat a keresztények és a sivatag vadállatai ellen. A megsebesített állatok közül sokan elvetődtek a barlang közelébe, ahol Balázs püspök rejtőzködött. Ő pedig bekötözte sebeiket és így az oroszlánok is kezes bárányként szolgáltak neki. Az egyik hajtóvadászat alkalmával fölfedezték a püspök rejtekhelyét. Azonnal jelentették Agrikolának, a pogány helytartónak. Ő el is küldte katonáit, hogy elfogják és eléje vezessék. Ez azonban nem sikerült. A hálás vadállatok elállták a barlang bejáratát és senki sem mert a püspökhöz nyúlni. Ezután a helytartó levélben szólította fel, hogy jelenjék meg színe előtt. Hiába próbálták erről hívei lebeszélni, Balázs így indokolta lépését: