A betegek orvosa: Szent Balázs

- Miután fölfedezték rejtekhelyemet, úgysem jöhettek hozzám. Katonák őrzik a barlanghoz vezető utakat. Ezek után szégyellném magamat, hogy gyávának tartsanak a pogányok.
A helytartó nyájas szavakkal köszöntötte a püspököt és mézes-mázas szavakkal próbálta megnyerni. Ígért fűt-fát Balázsnak, ha megtagadja hitét. Mikor minden próbálkozása kudarcba fulladt, börtönbe záratta az idős papot. Azt remélte, hogy így majd sikerül megtörnie ellenállását. Ebben a reményében alaposan csalódott. Öröm töltötte el a püspök szívét, midőn viszontlátta híveit. Vigasztalta, bátorította őket. Még éjnek idején is énekeltek és az őrök meg is jegyezték: Milyen szépen dicsérik Istenüket a keresztények!
Történt az egyik nap, hogy kirántja valaki a börtön ajtaját. A börtönőr rohan be, karjában tart egy fuldokló kisfiút. Egyenesen Balázs püspökhöz lép és kétségbeesetten mondja:
- Atyám, gyermekem halszálkát nyelt, segíts rajta!
Az egykori orvos ügyes kezével belenyúl a gyermek torkába és kiemeli a szálkát.
- Látjátok, kedves gyermekeim, egy ilyen szálka is elegendő ahhoz, hogy kioltsa az ember életét. Ezért kell kihúznunk a bűnök szálkáját is, ami miatt elveszíthetjük istengyermeki életünket.
Ez a történet meg is magyarázza, miért választották keresztény őseink Szent Balázs püspököt a torokbetegség elűzőjéül. Még azt is elmondanám, hogy a történtek után nem sokkal lefejezték a szent püspököt. Bátran, mosolyogva ment a halálba. Hősi magatartása láttán, a kivégző katonák is a keresztény hitre tértek.
Eddig tart Szent Balázs rövid története. Másnap Misit fölébresztette édesanyja és vele együtt ment a templomba. A lelkiatya két keresztbe tett gyertyát tartott az arca elé és ezekkel a szavakkal áldotta meg:
- Szent Balázs püspök és vértanú közbenjárására szabadítson meg Isten minden további torokbetegségtől és minden más bajtól. Az Atya, Fiú és Szentlélek nevében. Ámen.