friss hírek, LELKI ÉLET, PROGRAMOK

Dr. Székely János: Nagymarosi Ifjúsági Találkozó
(2008. május 24.)

14 éves voltam, amikor szinte a teljes Ószövetséget elolvastam a nyáron. A Balatonnál voltunk. Akkor alig értettem az Ószövetség történeteinek részleteit, a neveket, hogy melyik király melyik ellen harcolt és miért. Mégis hatalmas élmény volt. A Balaton partján egy gyönyörű jegenyesor van, ott hasaltam vagy ültem a fűben, fújta a fákat a szél, futottak a felhők az égen, és azt éreztem, mintha odaátról jönnének a szavak. Éreztem a Biblia hatalmas erejét és szépségét. Az élő Istent, aki szól.

Kedves fiatalok, mindannyiótokat bátorítlak arra, hogy vegyétek a kezetekbe ezt a könyvet. Akkor is, hogy ha nem értitek egészen. Az élő Isten rejtőzik benne, az ő ereje, ami az ember életét teljesebbé teheti, szép lendületet adhat egy emberi életnek. Boldog, aki olvassa! Isten már a szavaiban is önmagát akarta nekünk adni. Ez teljesedik be aztán az Eucharisztiában. Saját testét, önmagát kínálja nekünk Jézus. Az élet kenyerét, amely életet ad a világnak.

Amerikában történt a XX. század elején. Elcsodálkoztak azon orvosok, hogy nagyon sok olyan kis csecsemő, akiket a szüleik eldobtak, eltaszítottak maguktól, otthagytak a kórházban, nagyon sokan ezek közül a csecsemők közül a csecsemőotthonokban meghaltak. S nem tudták kideríteni, hogy mi lehet ennek az oka, hogy ilyen magas a halálozási arány az elhagyott kisgyermekek között. Jártak otthonról otthonra, aztán átjöttek Európába, és itt is mindenütt ugyanazt találták. Egyetlen kivétel volt: Németországban, Düsseldorfban volt egy otthon, ahol sokkal több csecsemő életben maradt. Csodálkoztak, hogy mi lehet ennek az oka. Sokáig vizsgálgatták ezt az otthont, semmi különlegeset nem találtak. Ugyanolyan tápszereket, orvosságokat adtak a csecsemőknek. Aztán felfigyeltek valamire: volt ott egy nagyon idős ápolónő, Anna néninek hívták, akinek nem volt családja, s miután nyugdíjba ment, kérte, hogy hadd maradhasson ott a kórházban. Csináltak neki egy kicsi szobát az egyik lépcső alatt, ott lakott Anna néni. S minden nap végigjárta az összes csecsemőt a kórházban. Kézbe vette őket, megsimogatta őket, becézgette őket. Ez volt a különbség. A simogatás, az emberi szó miatt voltak képesek ezek a csecsemők dönteni az élet mellett, küzdeni az életükért. A szeretet életet adó erő. A szeretet teremtő és alakító hatalom. Krisztus ilyesfajta kenyeret ad nekünk, a szeretet kenyerét.