Bemutatkozás Ügyintézés Miserend Hirdetések
FRISS HÍREK, LELKI ÉLET, PROGRAMOK
 KÖZÖSSÉGEK
 GONDOLATOK, IMÁK, ELMÉLKEDÉSEK
 SZENT KERESZTI ÜZENETEK
 ADOMÁNYOK - ADÓ 1%
 URNATEMETŐ
Budapest Külső-Ferencvárosi Szent Kereszt Plébánia
Pesti-Déli Espereskerület
1091 Budapest, Üllői út 145.
Telefon: (06 1) 378-03-56
Fax: (06 1) 378-03-56
E-mail: info@szentkeresztplebania.hu

Dr. Kerényi Lajos: Visszaemlékezések

Elmondok egy másik történetet is, amely ugyancsak a fogolytáborban játszódott le. Alig volt nyugalmunk, fizikai állapotunktól függetlenül egész nap dolgoznunk kellett. A ritka szüneteket arra használtam, hogy a táboron belül sétálgatva, a kezembe rejtett imakönyvet lapozgattam, mondtam fohászaimat az otthon levőkért, szabadulásunkért. Egyszer csak a toronyban az egyik különösen kegyetlen őr ordítani kezdett: – Dáváj, azonnal gyere ide? Mit rejtegetsz? Felmutattam az imakönyvet, el voltam készülve a legrosszabbra, hiszen azt csináltak, amit akartak, nem kellett elszámolniuk velünk. Nem hittem a fülemnek, amikor az őr egészen más hangon, megcsendesedve leszólt: – Csak imádkozz, én is szoktam. Egy villanás a lélek mélységeiből, mintha az Úr éppen ennek az elvadult embernek az arcából mosolygott volna rám. Végezd a dolgodat, bízzál bennem. Nem ismerheted az útjaimat, de mindig fogsz annyi biztatást és bizonyosságot kapni, hogy megőrizhesd a reménységet. Hiszen az én szeretetem mindenkit képes megváltoztatni és megmenteni.
Itt szeretnék idézni egy három évvel későbbi történetet a Kárpátaljai Református Egyház életéből, melyről Szabó Károly írásából szereztem tudomást. A II. világháborút lezáró párizsi békeszerződés a sokat szenvedett Kárpátalját a Szovjetuniónak ítélte. A református egyház különösen nehéz helyzetbe került, az állam minden eszközzel akadályozta tevékenységét. Ekkor a két világháború között alakult Baráti Kör levelet írt Sztálinnak, közöttük volt két fiatal lelkész, Horkay Barna és Zimányi József is. A levél szövege a következő volt: „Hatalmas Sztálin! Isten a német fasizmust sok orosz és más nép fiainak vérével törölte le. Te a győzelem dicsőségét magadnak tulajdonítottad. Mindenekben Isten helyére helyezted magad. Hatalmas búzamezők mellett nagy táblákon hirdette a dicsekvő felírás: Isten nélkül és imádság nélkül, de műtrágyával és traktorral! Ezért az Úr meg fog alázni, mint Nabukodonozort. Saját fiaid fognak megvetni téged. Amíg időd van, szállj magadba, adj dicsőséget a felséges Istennek! Ez a népednek is javára lesz. A gőgös Belsazár egy éjszaka birodalmával együtt elveszett.”
A helyi hatóságok egy ideig nem merték a levelet Moszkvába továbbítani, annyira megdöbbentette őket a lelkészek merészsége. Azután az írás mégiscsak elkerült Berijához. A kör tagjait elítélték. De mi maradt Sztálin dicsőségéből, a hatalmas szovjet birodalomból?
Elmondhatom, hogy sebeim által szabadultam. Sokat nélkülöztünk, ruházatként azt kaptuk, amit a halottakról szedtek le. Mindenkinek volt egy bugyra, ha alkalmunk volt rá, a mezőn abba szedtünk hagymát, sárgarépát, némi zöldséget, az őrök elnézték. Ilyen körülmények között aztán fertőzést kaptam, megbetegedtem vérhasban, a testemet hetven gennyes fekély borította. Kórházba utaltak, végül 1945 szeptemberében egy Brassó felé induló vonatra kerültem. Hazaküldtek. Nagy kérdés volt, mi történt a családommal? Élnek-e a szüleim? Almásfüzitőhöz közeledve, Bánhidánál lekiáltottam a vonatról a vasutasoknak: – Él-e az édesapám, Kerényi Lajos? – Él, nemrég találkoztunk, beszélgettünk is. Éppen szolgálatban van. Jó érzés volt, hogy tudnak apukámról, úgy éreztem, mintha otthonunk felé közeledve, egy tágabb család ölelné magához hazatérő fiát. Ez a tágabb család a hazám, a nemzetem, amelynek ismerem nyelvét, történelmét és hitét, amely segíti a megpróbáltatások idején.
Hazaérkezésemkor édesanyám nem volt otthon, a neszmélyi Örökimádás-templomban imádkozott, a Szűzanya szobránál. Lélekben együtt volt velem és bátyámmal, és ez az együttlét most fizikailag is beteljesedett, bátyám három hónap múlva szintén hazaérkezett. Érkezésem időpontja Mária névnapjának vigiliájára esett, az időpont 1945. szeptember 11 volt. Mivel édesanyámat is Máriának hívták, másnap már együtt ünnepelhettük az ő névnapját is. Én biztos voltam abban, hogy a Szűzanya hozott haza, ezért hálából rendi névként azt választottam, hogy a Fogolykiváltó Szűzanyáról nevezett Kerényi Lajos. Ez mindenhol így jelenik meg, ez az én hálám a Szűzanyának. A Fogolykiváltó Boldogasszony engem is hazahozott a fogságból.

 

BEMUTATKOZÁS | ÜGYINTÉZÉS | HITOKTATÁSHIRDETÉSEK
Imádunk téged Krisztus és áldunk téged, mert Szent Kereszted által megváltottad a világot! SZENT KERESZT PLÉBÁNIA