2012. SZEPTEMBER

Lelkipásztori Üzenet: A Kereszt, mint a bizalom jele

A katolikus templomok jele a kereszt. Vajon miért vált ennyire elfogadottá ez az egyszerű jel, mely egy szörnyű halálnemre utal? A kereszt botránya ma is élő, az embert mélyen érintő valóság. Az emberi szeretetlenség és hűtlenség botrányára adott isteni válasz. Krisztus keresztje a bizalom kettős irányát foglalja magában. A Fiú teljes bizalmát az Atya felé és az emberek bizalmát a megtestesült Fiú felé. „(Isten) azt akarja, hogy minden ember üdvözüljön, és eljusson az igazság ismeretére. Hiszen egy az Isten, egy a közvetítő is Isten és ember között: az ember Krisztus Jézus, aki váltságul adta magát mindenkiért és tanúságtételül a meghatározott időben.” (1Tim 2,4-6).
Jézus Krisztus egész életét az Atyának való engedelmesség és bizalom hatja át, de ez a bizalom és ráhagyatkozás a szenvedéstörténetben éri el tetőfokát. Ő az, aki nem csupán szavakkal hirdeti a gyermeki bizalom szükségességét, de cselekedeteivel is megvalósítja azt, amit az Olajfák hegyén így fejez ki: „Atyám, ha lehetséges, kerüljön el ez a kehely, de ne úgy legyen, ahogy én akarom, hanem ahogyan te!” (Mt 26,39). Jézus kitárt karjai a kereszten ezt a feltétlen bizalmat mutatják. „Jézus kereszthalálának azért van jelentősége az emberek üdvössége számára, mert határtalan bizalommal viseltetett az Atya iránt.” (G. L. Müller, Katolikus Dogmatika, Kairosz Kiadó, Bp. 2007. 284.)
Az Istenbe vetett bizalom másik oldala az ember bizalma a Keresztrefeszítettben. A feszület újra és újra tanúsítja az Isten irántunk való szeretetét, és meghív minket is a föltétlen bizalomra. János evangélista a Szentírást (Zak 12,10) idéző szavait használva: „Föltekintenek arra, akit keresztülszúrtak.” (Jn 19,37). Illetőleg a Nikodémussal folytatott párbeszédből: „Amint Mózes fölemelte a kígyót a pusztában, úgy fogják fölemelni az Emberfiát is, hogy aki hisz benne, az el ne vesszen, hanem örökké éljen.” (Jn 3,14-15). A Számok 21,4-9-ben leírt történet segít bennünket a kereszt titkának megértésében. A kígyók által okozott halál ellen nincs szükség különleges praktikákra, nagy anyagi ráfordításra, egy dolog kell csupán: bizalommal rá kell nézni a rézkígyóra. Végső soron a mi bizalmunk által tud csak életet adni nekünk Isten.
Béla atya