2012. MÁRCIUS

Otthontalanok

Mészáros Margit vezetésével több, mint 10 éve működik a Szent Rafael Caritas. Csendben, szinte észrevétlenül végzik szolgálatukat, amivel templomunk legnehezebb feladatát látják el. Felkarolják az utcán élő hajléktalanokat. Enni adnak, az éhezőknek, orvosi ellátást kap a rászoruló, télen átmelegedhet a fagyoskodó, és lelki támaszt nyújtanak a hozzájuk betérőkhöz. Hallottunk róluk, de sosem tudtuk hogy élnek, s miből tartják fent magukat. Sosem kértek, sosem tolakodtak, hogy nekünk ennyi meg ennyi pénz kell a fennmaradásunkhoz. Ők csak tették a dolgukat, egészen februárig, amikor a képviselő-testületi gyűlésen a Caritas vezetője bemutatta a költségvetésüket, és szembesülnünk kellett azzal, hogy milyen nagy gondjaik vannak. Kérte, hogy valamilyen módon segítsünk nekik, hogy feladatukat folytatni tudják. Nem magukért, hanem rászorultakért! Templomunk szűkös költségvetése nehezen teszi lehetővé a hathatós támogatást, ezért Önökhöz fordulunk segítségért. Kérjük, hogy lehetőség szerint támogassák anyagiakkal a Caritast, hogy folytatni tudják nemes pastorációjukat. Aki segíteni tudna, megteheti azt szentmise után a sekrestyében, vagy hétköznap a plébánia hivatalban.
Fogadják szeretettel a Caritas önkénteseinek gondolatát, amellyel bemutatják tevékenységüket.

Legtöbben tudjuk, mit jelent a szerető család. Család, ahol feltétel nélkül elfogadnak, ahol önmagunk lehetünk.
Sajnos sokan vannak, akik ezt nem ismerik. Akik úgy nőttek fel, hogy szüleiktől is félni kellett. Akik otthon nem azt tanulták meg gyerekként, hogy ők milyen értékesek, hanem hogy az alkohol, a cigaretta az, ami nélkülözhetetlen. Nem mindegyiküknek sikerül talpra állnia felnőttként sem. Tapasztalat híján később szülőként sem tudják megteremteni ezt a szeretettel teli otthont. Marad az alkohol, az elivott munka- és lakóhely, elrontott kapcsolatok.
Velük találkozunk hétről hétre a Szent Rafael Caritas keretein belül. Megpróbáljuk pótolni ezt a családi meleget. Megpróbálunk olyan helyet teremteni számukra, ahol a békét, az elfogadást, Isten szeretetét, saját értékességüket tapasztalhatják meg.
Hetente kétszer várjuk őket, hogy az asztal körül ülve, zsíros kenyér és tea mellett megosszuk egymással gyengeségeinket és értékeinket, buzdítsuk egymást a jóra, aminek csírái bennünk vannak. Mert lehet, hogy az aluljáró mocska teljesen befedi őket, de belül egészen csodálatos, értékes kincs mindegyikük. Reméljük, hogy Isten segítségével ezentúl is egyre több tárul fel csillogásukból.
Pechan Dávid