2012. MÁRCIUS

Orgonaszentelésre

Évek óta foglalkoztunk az orgona felújításának gondolatával, de nem sok reményünk volt e nagy anyagi beruházás magvalósításához. Mindig jöttek fontosabb, sürgősebb munkák, amit meg kellett valósítanunk.
A templom első orgonája egy 1930-ban épített eredeti 15 regiszteres Augner orgona volt.  Ezt azonban egy fontosabbnak vélt cél érdekében szétbontották, helyette egy nagyon egyszerű, a templom akusztikáját nem emelő kis 8 regiszteres orgonát állítottak a karzat sarkába. A felújított templombelsőhöz már nagyon hiányzott egy impozáns orgona. 2007 elején elkezdtünk orgonaépítő műhelyt keresni. A három ajánlatból a dunakeszi BKM Orgonaüzemtől kaptuk a legkorrektebb árajánlatot. Így az év októberében aláírtuk a szerződést és elindulhatott a munka, a pénzgyűjtés és az imádkozás, hogy kérésünk meghallgatásra találjon. Félve kezdtünk bele, mert nem sok ötletünk volt, hogy honnan teremtsük elő az előreláthatólag közel 42 millió forintot.
A szerződést úgy kötöttük meg, hogy 4 ütemre bontottuk az orgona felújítási, bővítési munkáit.
I. ütem: 2007 októberétől 2009 májusáig tartott. Ebben az ütemben elkészült az új orgonaszekrény, belekerültek a homlokzati sípok és a régi orgona felújított sípjainak egy része. Még mielőtt megérkezett a templomba az új orgonaszekrény, voltak teendők. 2008. október 21-én az orgonaépítők kiszedték és elszállították a régi orgonánkból a felújításra kerülő sípokat, alkatrészeket, majd a következő év elején szétbontottuk az orgonát Vladár Béla és Takács Gábor hathatós segítségével. Miután egy szombati napon lehordtuk a régi orgona összes megmaradt alkatrészét és szerkezeti elemeit, elkezdődhetett az új orgonaszekrényünk helyének rendbetétele, falak festése, takarítás, az ablakok szigetelése. Ezen munkálatok elkészülte után vártunk, hogy mikor érkezik meg templomunk új ékessége. De nemcsak vártunk, hanem gyűjtöttük a pénzt. Pályázatokat készítettünk és adományokat kértünk. Szentekről, bibliai nevekről és zeneszerzőkről elneveztük az új orgona sípjait, az adományozók ebből választhattak, az adományról a síp nevével ellátott emléksípot adtunk ajándékba.