2012. FEBRUÁR

Ökumenikus imahét 2012

Ebben a szellemben jelentette ki II. János Pál pápa a római zsinagógában mondott beszédében (1986. április 13.), hogy „a zsidó vallás számunkra nem valami kívülálló dolog, hanem valamiképpen vallásunk belső kérdése. Olyan kapcsolat fűz minket hozzá, amely semmilyen más valláshoz nem köt minket. Különösen szeretett testvéreink vagytok, és valamiképpen azt mondhatjuk: idősebb testvéreinket.”
Ezt a testvériséget különösen is átérezzük, amikor mindannyiunk Ura és Teremtője színe előtt állunk, amikor felismerjük feltétlen hatalmát, kifürkészhetetlen bölcsességét, a történelemben is megnyilvánuló, de számunkra felfoghatatlan módon működő erejét, amikor a Biblia szavainak mélységéből kihalljuk a hangját.”
Ha ilyen közös útmutatást kapunk, ha az ő színe előtt folyik az életünk, akkor az igazságosság és az irgalmasság közös feladatait megtaláljuk hétköznapi életünkben is. Ehhez kérjük tőle a szeretetet, az erőt és a józanságot mindannyiunk számára! Ámen.

Schweitzer József nyugalmazott országos főrabbi előadásában kifejtette, a „Mindenható imádásában a monoteizmus vallásai „mind egyek. Isten az örök lét, és mi halandó emberek felemeljük a szívünket hozzá, hogy hálánknak kifejezése legyen. Erre tanítjuk gyermekeinket, és ezt szeretnénk valamennyien megvalósítani gyarló életünkben.  Malakiás próféta ezt írta az Ószövetségben „Az embernek megmondatott, mi a jó, hogy cselekedd a törvényt", a szeretet, az egymás iránti megbecsülés törvényét, kövesd a humanitás eszményeit, és alázattal járj Isten előtt.
A szertartáson szentírási részletek, zsoltárok és fohászok hangzottak el, és a végén közös imával zárták az imaórát, és az egész ökumenikus imahetet.