2012. FEBRUÁR

Ökumenikus imahét 2012

Idén is, mint minden évben, január közepén tartották meg az ökumenikus imahetet, amelyen a katolikus egyház immár 48. alkalommal vett részt. A kezdetek több mint 250 évre nyúlnak vissza, amikor Skóciában egy Észak-Amerikából való pünkösdista mozgalom kezdeményezte a közös imádságot minden egyházért, minden egyházzal.
1846-ban megalakul az Evangéliumi Aliánsz. Ötven felekezetből 921 résztvevő gyűlt össze Londonban. Bevezették a minden év első teljes hetében rendezendő imahetet a Krisztusban hívők egységéért. Magyarország 1886-ban csatlakozott az Aliánsz mozgalomhoz, és a Kálvin téri református gyülekezet hívta össze a hívőket közös imádságra.
1894-ben XIII. Leó pápa szorgalmazza az egységért imanyolcad gyakorlását a pünkösdi ünnepkör keretében. 1935-ben Paul Couturier francia abbé szót emel az egyetemes imahét a Krisztus-hívők egységéért megtartása érdekében. A hívek Krisztus végakarata értelmében imádkozzanak együtt. 964-ben a II. vatikáni zsinat ökumenizmusról szóló dekrétuma hangsúlyozza, hogy az ökumenikus mozgalom lelke az imádság, és egyúttal szorgalmazza az imahét rendszeres megtartását.
Idén az ökumenikus imahét 7. napján a hét zárásaként tartották a keresztény-zsidó imaórát. Az esemény olyan jelentőséggel bírt, hogy valamennyi egyház a legmagasabb vezetőivel képviselte magát. A záró Istentisztelet, mely a Szentszék útmutatása szerint, a terézvárosi Avilai Nagy Szent Teréz-templomban volt. A találkozót és az imádságot Erdő Péter bíboros vezette. Beszédet mondott Schweitzer József nyugalmazott főrabbi.
A megnyitó köszöntés után a Krónikák első könyvéből hangzott el egy szakasz,  (1Krón 29,10-13), majd Erdő Péter bíboros beszéde következett, amiből  részleteket közlünk.….  „Különböző keresztény felekezetek keresik a tisztelet és a közösség érzése jegyében a párbeszédet az „idősebb testvérrel”. A II. Vatikáni Zsinat kezdetének ötvenedik évfordulóját ünnepli Egyházunk az idén. A Nostra Aetate kezdetű zsinati nyilatkozat szilárd alap és iránymutatás a számunkra, amikor a szeretet és a közösség párbeszédét keressük. Számos dokumentum született az utóbbi időben a Katolikus Egyház és a Zsidó Közösség hivatalos találkozói során. 2003. december 3-án, azaz 5764. kiszlév 8-án – mert így, kettős formában hangzik a dokumentum keltezése –, a Zsidó-katolikus Dialógus Bizottság közös nyilatkozatában megállapítja: „Hangsúlyoztuk, hogy a vallásos hit előmozdításának feladata a mai társadalomban azt kívánja a részünkről, hogy mutassuk meg az igazságosság, a szeretetteljes emberiesség, a türelem és az alázat élő példáit. Mikeás próféta szavai szerint: «Megmondták neked, ó ember, mi a jó és mit kíván tőled az Úr:

Semmi mást,
Mint hogy váltsd tettekre az igazságot,
Szeresd hűségesen,
És járj alázatosan a te Isteneddel» (Mik 6,8)”.