2012. FEBRUÁR

Lelkipásztori üzenetek
Hitünk öröme

A szent Mátétól hallott evangéliumi részben, az apostolok Jézustól pontosan meghatározott küldetést kapnak: “Menjetek tehát, tegyétek tanítványommá mind a népeket!” (Mt 28,19). Kezdetben kételkedtek, szívükben még bizonytalanság volt, a feltámadás eseménye által kiváltott megdöbbenés. És Jézus maga, a Feltámadott az – húzza alá az Evangélista –, aki közeledik hozzájuk, érezteti velük jelenlétét, elküldi őket tanítani mindazt, amit átadott nekik, olyan bizonyosságot adva, amely minden Krisztust hirdetőt elkísér: “S én veletek vagyok mindennap, a világ végéig” (Mt 28,20). Ezek a szavak erőteljesen visszhangzanak szíveitekben. Azt énekeltétek: Resurrexit, ami kifejezi az Élőbe vetett hitet, abba, aki a szeretet egy különleges cselekedetében legyőzte a bűnt és a halált, és az embernek, nekünk Isten szeretetének tüzét, a megváltottság reményét, az örökkévalóság jövőjét ajándékozza.
Az Út életének ezekben az évtizedeiben szilárd elköteleződésetek volt a feltámadt Krisztus hirdetése, szavaira nagylelkűen válaszolva, gyakran félretéve a személyes és anyagi biztonságot, elhagyva akár a saját országotokat is, megbirkózva új és nem mindig egyszerű helyzetekkel. Krisztust vinni az emberekhez és az embereket Krisztushoz vinni: ez minden evangélizációs tevékenység lelke. Ti ezt egy olyan úton valósítjátok meg, mely segít mindazoknak, akik már megkapták a Keresztséget, hogy újra felfedezzék a hitbeli élet szépségét, a keresztény lét örömét.
“Krisztus követése” megköveteli az Ő keresésének és a Vele levésnek személyes kalandját, de mindig magában hordja az én bezártságából való kilépést is, a korunk társadalmát gyakran jellemző individualizmus széttörését, hogy az egoizmust a Jézus Krisztusban élő új ember közösségével váltsa fel. És mindez egy Vele való mély személyes kapcsolatban, szavának hallgatásában, az általa kijelölt út végigjárásában történik, de ettől elválaszthatatlanul az Egyházával és a szentekkel való hitben is, akikben mindig újra megismerteti Krisztus Jegyesének igazi arcát.
Tudjuk jól, hogy ez nem mindig egyszerű elköteleződés. Alkalmanként olyan helyeken vagytok jelen, ahol szükség van az Evangélium első hirdetésére, ez a missio ad gentes; gyakran viszont olyan környezetben, ahol bár már megismerték Krisztust, közömbössé váltak a hittel szemben: az elvilágiasodás elfedte az Isten iránti érzéket, és elsötétítette a keresztény értékeket. Itt a ti elköteleződésetek és tanúságtételetek legyen kovász, amely türelemmel, az időket betartva, hitérzékkel, az egész tésztát megkeleszti.