2012. FEBRUÁR

Lelkipásztori üzenetek
Hitünk öröme

Idén ünnepeljük a II. Vatikáni Zsinat megnyitásának 50. évfordulóját. A kétségkívül korszakalkotó Zsinat elsődleges szándéka szerint új fényben mutatja be az Egyház lényegét és küldetését. A Szentlélek erőteljes működését jelzik az akkoriban megszülető mozgalmak és karizmák is. Ezek egyike az ősegyházból ismert katekumenátust újraélesztő Neokatekumenális Út. A katekumenátus, melyre a Zsinat is hivatkozik, a keresztény bevezetés útja, és hitünk megélését célozza. Mai szekularizált világunkban a hitünk szerinti élet példáját sokszor azok sem kapják meg, akik meg vannak keresztelve. A Neokatekumenális Út a felnőtt hitre való nevelést, korunknak megfelelő módon, élő kisközösségekben teszi.
2012. január 20-án XVI. Benedek pápa kihallgatáson fogadta a Neokatekumenális Út több ezer tagját, közöttük magyarokat is, valamint 17 újabb Missio ad gentes közösséget indított útjára az Evangélium hirdetésére. A VI. Pál teremben megtartott audienciára a hitbe való bevezetés liturgikus szertartásait megerősítő dekrétum kihirdetése adta az alkalmat. Erre az Istentiszteleti és Szentségi Kongregáció mintegy 15 éves vizsgálódása után kerülhetett sor. A Szentlélek segítségül hívása után Mons. Clemens olvasta fel a dekrétumot, majd Francisco (Kiko) Argüello, az Út egyik kezdeményezője szólt a Kerygma hirdetésének fontosságáról. Fél 12 után néhány perccel érkezett a terembe a Szentatya, akit a résztvevők tapssal és egy Máriát tisztelő énekkel fogadtak. A jelenlévők bemutatását az Evangélium hirdetése követte. Erre válaszul hangzott el két rész a Kiko által írt szimfóniából, majd következett a pápa beszéde. A találkozót, amelyen 6 bíboros és számos püspök is jelen volt, áldás és befejező ének zárta.
Úgy gondolom, mindannyiunkat segítenek a Szentatya szavai, melyeket saját fordításban szeretettel adok közre:

„Kedves Testvéreim és Nővéreim!

Idén is abban az örömben van részem, hogy találkozhatom veletek, és megoszthatom veletek a misszióba való küldés ezen pillanatát. Külön üdvözlöm Kiko Argüellót, Carmen Hernandezt és Mario Pezzi atyát, és szeretettel köszöntelek mindannyiótokat: papokat, szeminaristákat, családokat, a Neokatekumenális Út elöljáróit és tagjait. Mai jelenlétetek látható tanúságtétele annak az örömteli elköteleződéseteknek, hogy hiteteket az egész Egyházzal és Péter utódjával közösségben éljétek meg, és az Evangélium bátor hirdetői legyetek.