2011. MÁRCIUS

Olvasói levél
KÓRHÁZLÁTOGATÁS

Ezen a hideg, téli napon 17 óra előtt lelkes kis társaság gyülekezett a Nagyvárad téren a kórház bejáratánál. A  szép számmal megjelent kis csapat tagjai különböző korosztályúak voltak: felnőtt aktivisták, a Szent Margit Gimnázium diákjai hittantanáruk vezetésével, valamint mi néhányan az Esztergomi Hittudományi Főiskola hallgatói közül.
Rövidesen megérkezett Lajos atya, és pillanatok alatt elindultak az események.  Minden tervszerűen, előkészítetten történt. Gyülekeztünk közös imára, kértük a Szentlélek közreműködését. Lajos atya elmondta, hogy a betegek  között vannak akut állapotúak és haldoklók is, akik szeretettel várnak bennünket.
A kórtermek látogatása  szervezett volt: két gitárossal bementünk közösen  egy-egy kórterembe, ahol az idős nénik, bácsik meghatódva hallgatták az adventi dalokat, és velünk együtt mondták az imát.
A közös ima után szétosztódott kis csapatunk, és egyesével beszélgettünk a   betegekkel, természetesen akik igényelték, de egy-két kivétellel mindenki jó néven vette a törődést. A kis ajándékok, szentképek és csokoládé átadása után kezdődött tulajdonképpen az aktivista munka, amihez hasonlót előtte még nem tapasztaltam. Mikor helyet foglaltam egy-egy néni vagy bácsi mellett, akkor éreztem a közelükben, mit jelent számukra Lajos atyának és kis csapatának rendszeres munkája. Áradt belőlük a szó, némelyik néni előrehaladott kora vagy betegsége miatt kissé feledékeny volt, összekeverte élete eseményeit. Türelmesen végighallgattam, és igyekeztem finoman érdeklődni a valláshoz való viszonyáról. Hála Istennek az általam látogatott betegek mindegyike vallásos volt.
 Egyik ágyban egy haldokló néni feküdt, mellette volt a leánya, akivel beszélgettem. A hölgy elmondta, édesanyja már „felkészült az útra”, és a család is nyugodt szívvel várja szerettük távozását. Később megtudtam, hogy a hölgy, akivel beszélgettem, Jehova tanúja. Ekkor felmerült bennem, mint leendő hittantanárban egy kérdés, ilyenkor mit kell tennem. Kértem a Szentlélek segítségét adjon útmutatást. Azt a sugallatot kaptam, ebben a pillanatban, édesanyja halálos ágyánál nem a legmegfelelőbb a szituáció arra, hogy meggyőzzem őt, térjen vissza a katolikus hithez. Elmondtam egy imát, és biztos vagyok benne, a Szentlélek megvilágosítja őt!
 Miután kimentünk a haldokló néni kórterméből, észrevettem, az egyik gimnazista kislányt nagyon megrázta az élmény. Mivel kisebbik lányom osztálytársa, így viszonylag őszintén beszél velem. Elmondta, hogy őt szülei megkímélik minden ilyen jellegű traumától, és még nem tapasztalta haldokló közelségét. Kérdeztem, jön-e máskor is, azt mondta igen, mert akármilyen fiatalok, akkor is meg kell tapasztalniuk, hogy a halál az élet velejárója, amitől a keresztény ember nem fél!