2011. MÁRCIUS

Hitélet és irodalom: „Dolgaim elől rejtegetlek” (5.)

És nem csak egyenként változtat meg bennünket Isten. A teremtő szellem szolgálata nem lehet személyes ügy. Ahová Isten megelevenítő lehelete elhatol, ott nemcsak a börtönök, a gyárak és a búzaföldek, de a teremtett világ egésze megváltozik. Ezt a személyen túli vonatkozást keresve mondja ki a második rész bevezetésében: Isten mindnyájunk ünnepe.
Vajon nem úgy gondoljuk-e, hogy ha Isten országa eljön, az régen várt ünnep lesz, melyre méltón fel kell készülnünk? Vajon nem úgy olvassuk-e magunk is József Attila sorait, ahogy az évnyitóra készülő gyermek hallgatja, enyhén unatkozva, mint sorolja édesanyja az ünnep kellékeit? A gyerekek kezében virágok legyenek, ez végül is megoldható. Egy gond van csupán: honnan tudjuk, hogy Isten országa csakugyan eljött, s nem idő előtt örvendezünk? Lukács evangéliumában azt olvassuk: Az Isten országa nem jön el szembetűnő módon (Lk 17,20). Ha eljövetelének egyáltalán van jele, akkor a romlás, pusztulás, rettegés, szenvedés az (vö. Lk 21,9-31). De ki képes ünneplő ruhát ölteni a pusztulás kellős közepén?
A vers befejező négy sora, az a bizonyos "alighogy" azonban valami mást sugall. Alighogy fölkészültünk, (...) Isten országa hazatalál. Ráadásul nyugodtan, biztosan, észrevétlen. Különös.
Fordítsuk csak meg száznyolcvan fokkal a gondolkodásunkat! Ha teljes szívünkben, egész lelkünkben felkészültünk rá, azáltal meg is jelenik közöttünk az ünnep. S ha ünnep lesz, az egyben Isten országának eljövetelét jelenti majd. Mert az Éden kertjéből kiűzettünk ugyan, de Isten országából nem. Isten országát mi űzzük el, s nem elsősorban gondolattal, szóval, cselekedettel és mulasztással, hanem legelsőül azzal, hogy ezt az egyszerű, mondhatni hétköznapian egyszerű tényt nem ismerjük be. Rajtunk áll, Isten országát milyen messzire űzzük, mennyire közel hozzuk. Hogy hadnagyok leszünk-e vagy inkább embertársaink testvérei. Elutasíthatjuk a kegyelmet, a teremtő szellem közreműködését, de térdet-fejet hajtva be is fogadhatjuk. A magunk romlandó érvrendszerével, elveink, érdekeink szerint gondolkodva felaprózhatjuk a világot, ideig-óráig rögeszméktől felparcellázva is működni fog. Amíg azonban igazi lelkünket, melyet széltől is óva őrizgettünk, hogy be ne szennyeződjék, nem öltjük magunkra, azaz amíg a teremtő szellem egyetemességéhez fel nem emelkedünk, és erre az egyetemességre: Istenre hagyatkozni nem merünk, addig nem lesz se ünnep, se közösség, hiába várjuk, csak romlás, pusztulás, rettegés, szenvedés: Minden önmagával meghasonlott ország elnéptelenedik, minden önmagával meghasonlott város vagy ház elpusztul (Mt 12,25).
Ács József