2011. MÁRCIUS

Hitélet és irodalom: „Dolgaim elől rejtegetlek” (5.)

Fél évtizede emlékeztünk meg a múlt század egyik legnagyobb költőjének, József Attilának születési centenáriumáról. Jeles hetilapunk, az Új Ember ebből az alkalomból egy cikksorozatot jelentetett meg, melynek minden darabjában egy ma élő és alkotó író-költő emlékezett meg a nagy előd egy-egy Isten-kereső verséről. Ezeket az írásokat szeretnénk feleleveníteni helyi kiadványunkban. Mostani írásunk jegyzője, Ács József 1965-ben született Budapesten. 1990-ben végzett az ELTE TTK fizikus szakán. Jelenleg programozóként dolgozik.1995-től 2000-ig a Vadamosi Füzetek c. irodalmi sorozat és a Vadamosi Vendégség c. időszaki kiadvány egyik szerkesztője.2004-ben megkapta a Lackfi János alapította Nizzai Kavics-díjat. A Ligetben rendszeresen jelennek meg versei, prózái, színdarabjai és esszéi. (Fűzik L.)

József Attila versét a kétszer is elhangzó kijelentés - Isten országát hirdetem néktek - két részre osztja. Az első Isten működésének látható jeleivel, a második az Ember teendőivel foglalkozik.
Isten olyan, mint a szél, amely a szemnek láthatatlan, s csak hatásaiból, mondjuk a falombok mozgásaiból következtethetünk a létezésére. Ha szelíd lehelete megsimogat minket, akkor jó, ha tudjuk, hogy ugyanaz a lehelet ez, mellyel az Úristen az Emberbe életet lehelt: a teremtő szellem maga. Isten országának eljövetele csak a teremtő szellem műve lehet, melynek mi eszközéül kínálkozhatunk csupán.
Isten fölméri örökeddigi szenvedésünk: de miért? Semmi esetre sem azért, hogy sajnáljon bennünket: azzal minket a tehetetlen önsajnálatnál egyébre nem nevelne. Elvégre simogatása nem lehet babusgatás, ha olyan erő áll mögötte, mely a börtönöket elsodorja. Azért méri föl a szenvedésünket, mert a bűn, a szenvedés nem hasztalan. Felgyülemlett kínjaink egy benső katarzis gyúanyagává lehetnek. Szenvedésünk megérlelheti bennünk azokat a felismeréseket, melyekből a kész, zárt, merev, pusztulásra ítélt, félig vagy egészen elpusztult formák elől bujdosó lelkünk homoksivatagában, a későbbi versek homokos, / szomorú, vizes síkján, ahol az ember szétnéz merengve és okos / fejével biccent, nem remél (Reménytelenül), ahol minden alig elviselhetően üres és formátlan, könnyünk, vérünk, gondolatunk televényéből kisarjadhat valami új, eddig sosemvolt: megnyilatkozhat a teremtő szellem. Ezért zárják az első részt a termés, termelés és teremtés képei.