2011. MÁRCIUS

KÖLTÖZÉS

Már pakolnak a Mikszáth téren a piaristák, lassan elhagyják azt az épületet, amely 58 évig volt a rendház és gimnázium is. Szépen halad a piarista palota felújítása, és minden bizonnyal 2011 tavaszán elkezdődhet a költözés, és a gimnázium már ott fejezheti be a tanévet. Az iskola vezetése a költözés napját a „régi-új” épületbe május 9-re tervezi. Az, hogy ez a nagy esemény bekövetkezhessen, az Önök erkölcsi és anyagi támogatására is szükség volt. Most kérem kedves olvasóinkat, hogy örüljenek velünk, piaristákkal (79-ben végeztem Budapesten), és engedjék meg, hogy egy volt iskolatársam, aki 6 évvel hamarabb végzett, mint én, s akit személyesen nem is ismerek, gondolatát közöljük a költözéssel kapcsolatban. Az írásban felidéződik néhány tanárunk neve, a teljesség igénye nélkül, kérem, fogadják őket szeretettel, mert nélkülük nem lennénk ma azok, akik vagyunk. (BM)

1953-ban kényszerítette a kormány a Rendet, hogy adja át impozáns és jól felszerelt iskoláját az államnak, amely a pesti egyetem bölcsészkarát helyezte el az elrabolt épületben. Az épület elvételét, már 1953. februárban elhatározta Rákosi Mátyás, ami számomra azt bizonyítja, hogy nincs „jó” és „rossz” kommunista, csak kommunista, akinek az írásos szerződés sem számít, „átlépi”, ha pillanatnyi érdeke ezt diktálja.
58 évfolyamnak ezután a Mikszáth Kálmán tér jelentette a piarista iskolát, a rendházat, a kápolnát. 58x80 diák, ez 4640 fiút jelent. Tanáraink többször ejtettek szót a régi, „az eredeti” iskoláról, de nem panaszkodtak sokat. Inkább azon gondolkoztak, hogyan érhetnék el, hogy ezen a sokkal szűkebb helyen, rosszabb körülmények között is otthon érezzük magunkat. Minden nap bebizonyosodott, hogy a tanításban legfontosabb a tanár személyisége.
Kovács tanár úr, akinek a fizika óráin soha nem gyulladt ki, szakadt el, borult fel semmi. (Mennyire csodálkoztam, miután az általános iskolában a kísérletezés szinte mindig valami nagy bajjal járt együtt.) De érthető, a tanár úr sokszor órákat készült előre a kísérletekhez. Emlékszem, csak pár percig szomorkodott és bosszankodott, amikor a nagy nehezen kölcsön adott éggömb a Magyar Televízióban a nemtörődöm munkatársak hibája miatt megsérült. Szinte azonnal a helyreállítás szervezésén dolgozott.
Kincs tanár úr (osztályfőnököm), bár hamar látszott, hogy szinte reménytelen, de azért nem adta fel, meg akart tanítani az orosz nyelvre és a pontosságra.