2011. MÁRCIUS

Újra felfedezni a keresztség értékét

A böjt a keresztény ember számára “mélyen vallásos értelmet” nyer: “asztalunkat szegényebbé téve megtanuljuk legyőzni önzésünket, hogy az ajándékozás és a szeretet logikája szerint éljünk; elviselve valaminek a hiányát – és nem csupán felesleges dolgokét – megtanuljuk elvonni tekintetünket saját énünkről, azért, hogy felfedezzünk valakit magunk mellett, és felismerjük Istent sok testvérünk arcában”.
“A keresztények számára a böjt egyáltalán nem magánügy, hanem jobban kinyit Isten és az emberek szükségletei felé, és lehetővé teszi, hogy az Isten szeretete a felebarát szeretete is legyen”.
Hasonló módon tanulunk meg ellenállni “a birtoklás, a pénzsóvárság kísértésének, amely csapdát állít Isten életünkben elfoglalt első helyének”.
“A birtoklási vágy erőszakot, törvényszegést és halált eredményez; ezért az Egyház, különösen a nagyböjti időben, felszólít az alamizsna gyakorlására, vagyis a megosztás képességére”.
 „Hogyan érthetjük meg Isten atyai jóságát, ha a szív önmagával és saját terveivel van eltelve, amelyek által a jövő bebiztosításának képességével áltatja magát?”.
Az alamizsna gyakorlása tehát „felhívás Isten elsőbbségére és a másik ember felé irányuló figyelemre, jó Atyánk felfedezése és irgalmának elnyerése érdekében”.

Az Ige meghallgatása

„A húsvét felé vezető út komoly elkezdéséhez és az Úr feltámadása – az egész liturgikus év legörömtelibb és legjelentősebb ünnepe - megünneplése előkészítésére mi más lehetne alkalmasabb, mint elfogadni Isten szavának iránymutatását?”- teszi fel a kérdést üzenetében a pápa.
Ezért, emlékeztet, az Egyház a nagyböjti vasárnapok evangéliumi szövegeiben „az Úrral való különösen erős találkozás felé vezet”, azáltal, hogy „újra bejáratja velünk a keresztény beavatás útjának szakaszait”: „a hittanulók számára, az újjászületés Szentségének felvétele távlatában, a megkereszteltek számára, Krisztus követésében új és döntő lépések és a Neki adott teljesebb élet reményében”.
Isten Igéjének mindennapos megélése az elmélkedés és a bensővé tétel által, megtanít minket „az imádság egy nagyon értékes és nélkülözhetetlen formájára”, „mivel a figyelmes hallgatás Istenre, aki folyamatosan beszél a szívünkhöz, táplálja bennünk a hitnek azt az útját, amelyet Keresztségünk napján kezdtünk el”.