2011. MÁRCIUS

Újra felfedezni a keresztség értékét

A nagyböjt értékes alkalom a keresztség értelmének és értékének újrafelfedezésére, emlékeztet XVI. Benedek pápa 2011-es nagyböjti üzenetében, melyet a Szentszék február 22-én kedden hozott nyilvánosságra.

A szövegben „Ha Krisztussal eltemetkeztetek a keresztségben, akkor vele együtt fel is támadtatok” (vö. Kol 2,12) mottóval az egyházfő felhív arra, hogy a nagyböjti időszakot a „lélekben való megtisztulás útjaként éljük meg, azért, hogy nagyobb bőségben meríthessük a megváltás misztériumából a Krisztus Urunkban való új életet”.
„Ezt az életet már megkaptuk keresztségünk napján”, jegyzi meg, aláhúzva, hogy az a tény, hogy a keresztséget az esetek többségében gyermekként kaptuk meg „nyilvánvalóvá teszi, hogy Isten ajándékáról van szó: senki sem érdemli meg ugyanis az örök életet a saját erejéből”.
„Isten irgalmából, mely eltörli a bűnt, és lehetővé teszi számunkra, hogy saját létünkben Jézus Krisztus érzelmeit éljük meg, az ember ingyenesen részesedik”.
A pápa kifejti, hogy a keresztséget “egy különleges kapcsolat” fűzi a nagyböjthöz, amely „az üdvözítő kegyelem megtapasztalásának kedvező pillanata”.
Ebben a szentségben ugyanis “megvalósul az a nagy misztérium, amely által az ember meghal a bűnnek, részesedik az új életben a Feltámadt Krisztusban, és Istennek ugyanazt a Lelkét kapja meg, aki feltámasztotta Jézust a halálból”.
„Ezt az ingyenes ajándékot mindig fel kell éleszteni önmagunkban, és a Nagyböjt a katekumenátusnak (hittanulóságnak) megfelelő utat kínál fel nekünk, amely mint az ősegyház keresztényeinek és a mai katekumeneknek is a hit és a keresztény élet nélkülözhetetlen iskolája”.

Az erény útja

“A Krisztus halálában és feltámadásában való megmerítkezésünk a keresztség szentsége által – folytatja a pápa – arra ösztönöz minket minden nap, hogy szívünket szabadítsuk meg az anyagi dolgok súlyától, a ‘földhöz’ való önző ragaszkodástól, amely elszegényít bennünket, és megakadályoz minket az Isten és az embertárs felé irányuló készségben és nyitottságban”.
A böjt, az alamizsna és az imádság hagyományos gyakorlatai, “megtérésünk elkötelezettségének kifejeződései” , a nagyböjt ugyanis arra nevel, hogy “egyre radikálisabb módon éljük meg Krisztus szeretetét”.