2011. FEBRUÁR

Hitélet és irodalom: „Dolgaim elől rejtegetlek” (4.)

Az öngyilkosság keltette szenzáció elülte után, majd a háború befejeztével történt meg József Attila költészetének az életmű jelentőségéhez méltó, végleges befogadása. Annak a nyilván már előttem is felfedezett igazságnak a bizonyítékaként, hogy a nagy költészethez nem elég a tehetség, ahhoz megfelelő sors is kell. József Attila ágrólszakadt s nem csekély idegi zavarokkal is terhelt proletárélete ekkor találkozott a korszellemmel. Nemcsak új kiadások, tanulmányok, monográfiák követték egymást, de egész nemzedékek bújtak ki a köpenye alól. A Külvárosi éj, A Dunánál, a Mondd, mit érlel, az Eszmélet vagy az Óda költője a nagyvárosi társadalom olyan mélységeiről nyújtott hiteles tudósítást, amihez csak az a lét alatti világ fogható, amelyet a huszadik század egy hasonló árvája, az agrárproletár Sinka István emelt be a magyar költészetbe.
S itt következzék egy második - az irodalomtörténet tanúsága szerint szintén sokszorosan beigazolódott - igazság. A diktatúra idején marxista szerkesztők és kritikusok nemegyszer vágták kiváló alkotók képébe, hogy politikai elkötelezettség nélkül nem lehet maradandó életművet létrehozni. Nos, mennyivel inkább helyénvaló ezt az elkötelezettséget szellemi vonatkozásban, az Isten-keresés és az Isten-probléma tisztázása terén számonkérni.
Sinka István kései, gyönyörű bibliai versei közismertek. Neki könnyű volt megtalálnia ezt a hangot, hiszen a Biblia legelső olvasmányélményei közé tartozott. József Attilának ez az arca a politikai aktualitások kiaknázása közben és érdekében sokáig rejtve maradt. Pedig ő ebben a kérdésben is nem kevésbé meggyőzően állja a vizsgát.
Mintegy négyszáz verset kitevő életművében a sokszor hallott és rendkívül népszerűvé vált Betlehemi királyokon kívül is szép számmal akadnak spirituális indítékokból született alkotások. S még akkor is, ha A bűn című versében azt írja, hogy
Én istent nem hiszem, s ha van,
ne fáradjon velem:
majd én feloldozom magam,
ki él, segít nekem.
- szinte kísértetiesen ugyanarról az Isten-szomjúságról tesz tanúbizonyságot, amely annyira megrendítette Ravasz László református püspököt, amikor egy felolvasóesten az ő személyes jelenlétéről mit sem tudó Szabó Lőrinc szájából hallott hasonló verssorokat.