2010. OKTÓBER

BOLDOGGÁ AVATÁS LESZ NAGYVÁRADON

Milyen ember volt Bogdánffy? Gyenge Barna, nyugalmazott tanár: "Nem tett különbséget a különböző vallások között. Mindenkit egyformán szeretett, segített. Felnéztünk rá. Szerettük mindannyian kivétel nélkül. Szent volt."
  Kristófiné Hoványi Judit művésznő: "Az Orsolya Gimnáziumban mindnyájan szerettük. Olyan világosan tanított, igazságos, de ugyanakkor szeretetteljes volt. Szégyelltük volna, hogy ne tudjunk nála felelni. De ez nem félelem volt, hanem szeretet-megnyilvánulás."
  Dr. Béles Ilona gyermekorvos: "Fifinek becéztük. Rajongásig szerettük, és ő is szeretett minket. Soha senkit sem bántott meg, a legkisebb mértékben sem. A szegényeket különösképpen szerette, segítette. Biztosan szent volt."
  Dr. Esszenyeiné - dr. Széles Mária teológiai tanár, református lelkész: "Szilágysomlyói református kislányként kerültem be a nagyváradi Szent Orsolya rend gimnáziumába, katolikus osztálytársaim közé. De soha különbséget nem tett közöttünk azért, mert én református voltam. Ugyanaz az elvárás, követelmény, de talán több figyelem és szeretet volt, amit tőle kaptam."
  Mons. Dr. Dászkál István egykori ordináriusunk is növendéke volt, ezt mondta róla: "Számomra példakép volt. Annál inkább, mert én őutána mentem a budapesti Központi Papnevelő Intézetbe. Igyekeztem megfelelni az általa felállított követelményeknek én is.  A tanulásban sikerült, de a lelkiekben messze előttem járt. Nem szoktam nagy szavakat mondani vagy másokat tömjénezni, de Ő szent volt. Naiv, gyermekded lelkülettel rendelkezett, bízott az emberekben. Ez sokszor kárára volt. De nem sajnálta sohasem, hogy másokhoz jó volt."
1992 márciusában Tempfli József akkori váradi megyéspüspök kérelmezte a vértanú püspök boldoggá avatását. Tavaly decemberben Böcskei László nagyváradi katolikus püspök kihallgatást kért és kapott Rómában Angelo Amato érsektől, a Szenttéavatási Kongregáció prefektusától, akinek támogatását kérte Bogdánffy boldoggá avatásához. Ez év január 12-én ült össze a héttagú bíborosi kollégium, aminek pozitív döntését követően az ügy a Szentatya elé kerülhetett. Március 27-én XVI. Benedek pápa magánkihallgatáson fogadta Angelo Amato érseket. Az audiencián a Szentatya 16. dekrétum kihirdetését engedélyezte. Ezzel a döntéssel XVI. Benedek pápa a titokban felszentelt nagyváradi püspök, Isten Szolgája Dr. Bogdánffy Szilárd vértanúságára vonatkozó dekrétumot is jóváhagyta.

Ima a boldoggá avatásért

Urunk Jézus Krisztus, a Te példádat követte szolgád, Szilárd püspök is, amikor másokat az igazságra tanított alkalmas és alkalmatlan időben egyaránt. Ezért a vértanúság pálmája lett osztályrésze Isten országának ellenségei részéről. Kérünk Urunk, közbenjárására add meg a boldoggá avatás kegyelmét, amiért bizalommal esedezünk. Engedd, hogy mielőbb nemzetünk szentjei között tisztelhessük őt! A mi Urunk, Jézus Krisztus által. Ámen.