2010. OKTÓBER

BOLDOGGÁ AVATÁS LESZ NAGYVÁRADON

Ismét nagy eseményre kerül sor a magyar egyház életében. A Pápai Liturgikus Szertartások irodája június 8-án tette közzé a 2010-ben esedékes újabb boldoggá avatások pontos dátumait. Az összesen kilenc személy között szerepel Bogdánffy Szilárd püspök és vértanú, akit 2010. október 30-án avatnak majd boldoggá Nagyváradon. Több mint nyolcszáz év telt el I. László királyunk szentté avatása óta, hogy újra különleges jelentőségű egyházi szertartásra kerülhet sor Nagyváradon, ahol Dr. Erdő Péter bíboros úr boldoggá avatja Bogdánffy Szilárdot.

Bogdánffy Szilárd 1911-ben Feketetó községben (Torontál megye) született. Temesváron a piaristák gimnáziumában tanult. Budapesten a Központi Papnevelő Intézet növendékeként hittudományi doktorátust szerzett. A nagyváradi egyházmegye papja lett. Rendkívüli nyelvtudására és matematikai készségére gondolva diáktársai, tanítványai és paptársai az "élő lexikon" ragadványnevet adták neki. Minden nyáron az országot járta, a hegyek világa vonzotta, sokat sportolt. Lenyűgöző tudású hittanár, teológiai professzor lett belőle. Egyénisége, lelkisége, nevelési módszere, a szegényekről való gondoskodás, a betegek látogatása tanítványaira és híveire maradandó hatást gyakorolt. Védte az üldözötteket, ezért zaklatta a román csendőrség. Fenyegették a nyilasok, mert zsidókat rejtett el a teológián és mentett meg a haláltól. A Merici Szent Angéla (orsolyita) harmadrend alapításával a keresztény családok erősítését célozta. Szellemi képességei és lelkisége alapján a szatmári-nagyváradi egyházmegye vezetésében kiváló munkatárs lett. Az egyházüldözések várható fejleményeit látva Róma engedélyezte a titokban szentelt püspököket. A bukaresti nuncius 1949 februárjában szentelte püspökké. Amikor a kommunista hatóságok a katolikusokat román nemzeti egyházzá akarták alakítani, szembefordult a mozgalommal. Az elsők között tartóztatták le. Négy évet töltött az ország legnehezebb börtöneiben és a Capul Midia-i haláltáborban. "Meddig hisz Istenben?" - kérdezték vallatói. Nagyon sokat kínozták, verték. "El lehet viselni." - mondta rabtársainak. A börtönben is társai vigasztalása foglalkoztatta. Naponta kereste a szeretetszolgálat lehetőségeit: elrejtett kenyérdarabokat adott a legyengültnek, cigarettát a dohányosnak, más helyett cipelte a nehéz zsákokat. Ezért a börtönőrök többször megverték. Ellenállása miatt a hatóságok hazaárulás bűnével vádolták. 12 évi kényszermunkára ítélték. Tüdőgyulladást kapott. A börtönorvos nem adott neki gyógyszert. "Nem kár érte, ha meghal, a nép gyilkosa" - mondták rabtartói. 1953. október 1-jén halt meg Nagyenyed börtönében. Az egyházhoz való hűségéért szenvedett. Halála vértelen vértanúság volt. Ráadásul Bogdánffy Szilárd püspök az első azok sorában, akiket a kommunizmus vértanúiként boldoggá avatnak Romániában.