2010. NOVEMBER

Olvasói levél: 50 év távlatából

Eltelt 50 év, elrohant az idő! Sok változás történt életünkben és környezetünkben is. Átgondolva, mi történt velünk: többen meghaltak, kevesen maradtunk, nyugdíjasok lettünk. Szétszóródtunk a szélrózsa minden irányában, gyermekeink, unokáink körül forog az életünk. A régi barátság már csak emlék, amit szívünkben szeretettel őrzünk. Az élet megy tovább, új kapcsolatok alakulnak ki. Megadatott, hogy ismét egy közösség, a Barangolók Klubja tagja lehetek. Harmadik éve járunk együtt, már több szép helyen jártunk, rácsodálkozunk a szemet gyönyörködtető tájakra.
Csapatunk szeptember 1-jén autóbusszal elindult Veszprémen át Zircre. Hűvös volt a reggel, fújt a szél, a borult eget nézegettük. Mire a Bakony „lábához” értünk, esett az eső, ugyanakkor a nap olyan szögből világította meg az esős tájat, hogy egy gyönyörű szivárványt rajzolt az égre, mely elkísért bennünk egész Zircig. Ez jó jel! A festői fekvésű kis város a Magas-Bakonyban található, mely időtlen nyugalmat áraszt. A városban nincsenek nagy távolságok, a nevezetességek gyalog is hamar elérhetők. Megnéztük a templomot és a hozzá csatlakozó monostor épületét, a Műemlékkönyvtárt. Átsétáltunk Reguly Antal néprajzkutató szülőházában alapított Múzeum és Népművészeti Alkotóházba. Amíg a nevezetes épületeket látogattuk, kint az eső elállt, a felhők közül a nap halvány vonala látszott. Ebéd után az Arborétumban kellemes, napfényes időben sétáltunk.
Utunk végső állomása a Cuha-patak és völgye. A patak által a magas sziklák közé vájt szurdok a Bakony egyik látványossága, mely Zirc és Bakonyszentlászló között kanyarog: ez a Cuha –völgy.
A szépséges sziklaszurdokban alagutakon, viaduktokon haladt át a vonatunk Győr felé. A vonatablakon a tájat nézve vegyes érzések fogtak el. Mintha az egyik szemem sírt, a másik meg nevetett volna. Sírt, mert előjöttek a múlt emlékei. Mintha láttam volna Lajos bácsi és Margitka mosolygós arcát, aztán sorra eszembe jutottak a többiek is, kiknek emléke örökre bennem él. De a másik szemem nevetett, és a szívemet eltöltötte a hála. Megköszöntem Istennek, hogy idősebb koromra új barátokat adott nekem. Persze, hogy a család a legfontosabb, de a napi munka és elfoglaltságaik mellett kevés idő jut egymásra. Nem jó egyedül lenni, kell egy baráti társaság, akikkel meg tudjuk osztani élményeinket, örömeinket, bánatainkat.
Az elmúlt időben többször eszembe jutott ez a táj, milyen lehet most, érdekel, 50 év alatt mennyit változott, és hogyan hat most rám. A Zircen látottak, és a Cuha-völgy hangulata újabb élményt adott társaimnak és nekem. Hálát adok a gondviselésnek, megadta, hogy újból eljuthattam erre a vidékre, és megint magammal hozhattam a táj szépségét. Nem csalódtam!
/B.É./