Bemutatkozás Ügyintézés Miserend Hirdetések
FRISS HÍREK, LELKI ÉLET, PROGRAMOK
 KÖZÖSSÉGEK
 GONDOLATOK, IMÁK, ELMÉLKEDÉSEK
 SZENT KERESZTI ÜZENETEK
 ADOMÁNYOK - ORGONASÍPOK, ADÓ 1%
 URNATEMETŐ
Budapest Külső-Ferencvárosi Szent Kereszt Plébánia
Pesti-Déli Espereskerület
1091 Budapest, Üllői út 145.
Telefon: (06 1) 378-03-56
Fax: (06 1) 378-03-56
E-mail: info@szentkeresztplebania.hu

SZENT KERESZTI ÜZENETEK

2010. NOVEMBER

Olvasói levél: 50 év távlatából

A Bakony tájairól kerestem ismertető anyagot, mikor eszembe jutott egy régi történet, emlék. Érettségi után, mivel nem vettek fel az egyetemre, elmentem dolgozni. Egy alkalommal kolleganőm megkérdezte: „Van-e kedved velünk jönni kirándulni?”. Megörültem a kérdésnek, és megbeszéltük mikor és hol találkozunk. A kiránduláson egy katolikus fiatalokból álló, kb. 25 fős, csoporttal ismerkedtem meg. A túrák vezetője Lajos bácsi és felesége, Elli néni, segítőjük Margitka volt. Az 50-s években az egyházi iskolák államosítása után Lajos bácsi, aki az egyik iskola kollégiumának intézője volt, mint nyugdíjas maga köré gyűjtötte azokat a fiatalokat, akiket vallási meggyőződésük miatt nem vettek fel az egyetemre. Ehhez a csapathoz csatlakoztak testvérek, ismerősök, így jómagam is. A kialakult csapat hasonló mentalitású fiúkból és lányokból állt, akik hétről-hétre rövidebb és távolabbi utakra indultak el. Ebben az időben ezeket a szerveződéseket illegálisnak tekintették, és veszélyesek voltak. Kialakult közöttünk egy burkolt nyelvezet. A legszellemesebb szöveg, amikor vasárnap indultunk útnak: „találkozunk a Felszabadulás téri sörözőben 8 órakor”. Lefordítva: a pesti ferencesek templomában 8 órakor hallgatunk szentmisét. Útjainkon nagyon jól éreztük magunkat, jó volt a hangulat. Hamar barátságok, mélyebb kapcsolatok jöttek létre. Sok szép helyen jártunk, magunkba szívtuk a táj szépségét, hangulatát, élményekben gazdagodtunk.
Egy alkalommal Veszprémből vicinálissal a Cuha-völgyén mentünk keresztül Porva-Csesznekig. Egy páran az utolsó kocsi peronján álltunk, az átjáró ajtó ablakából figyeltem a tájat. Csodálatos, lenyűgöző látvány tárult elém. Ahogy előre haladt a vonat, a hátrahagyott táj szépsége egyre jobban kitárult, megragadó volt, elmondhatom, még ma is elevenen él bennem. Csesznekhez gyalog utunk fenyőerdőn vezetett keresztül, a nap sugara a hatalmas fenyőfákon át beragyogta az erdőt. Menet közben gombát is szedtünk, ekkor ismertem meg az óriás pöfeteget és a fenyővargányát. Az ízük nagyon finom volt, és semmi bajunk nem lett.
Tudjuk 1956 után milyen volt az élet, amit az akkori nemzedék átélt. Bekerült a közösségbe egy „tégla”, aki többször jött velünk, mindent „feltérképezett”. Nevek, hangulatjelentések kerültek ki rólunk. A 60-as évek elején Lajos bácsit és Margitkát kiemelték közülünk, így a kb. 3 éves túrázás után a csapat szétszéledt. A személyi kapcsolat továbbra is megmaradt, kerestük egymást. Többen megházasodtunk, egymás után születtek az utódok, új feladatot kaptunk, a családot. Lajos bácsi és Margitka kb. 2 és fél év múlva szabadult, örömmel üdvözöltük egymást, többször találkoztunk. Mindig tudtunk egymásról, barátságunk hosszú éveken át töretlen maradt. (Eddig a régi történet.)

 

BEMUTATKOZÁS | ÜGYINTÉZÉS | HITOKTATÁSHIRDETÉSEK
Imádunk téged Krisztus és áldunk téged, mert Szent Kereszted által megváltottad a világot! SZENT KERESZT PLÉBÁNIA