2010. NOVEMBER

A VÖRÖSISZAPOS ÚT

Takarítás után, míg a festékre vártunk, visszasétáltunk a plébánia udvarára. Igen, megértettük az „esküvői” előkészületet. Megérkezett a „násznép”, hozták a földeken vörös iszapot lapátoló fáradt férfiakat, hogy erőt merítsenek a következő „műszaknak”. Akkor értettük meg igazán, hogy milyen nagy feladatot vállaltak azok az emberek, akik kint a hidegben két hete főznek az önkénteseknek, félretéve minden magán dolgot. Szívmelengető volt, ahogy kínálták a forró ételt, mosolyogva, kedvesen, hogy nemcsak erőt nyerve, hanem lélekben erősödve tudjanak visszatérni a segítő kezek a végeláthatatlan munkához. Ebéd után mi is visszatértünk a házikóba, ahol befejeztük a meszelést, majd sok erőt kívánva a további munkához elindultunk, hogy ismeretséget, kapcsolatot keressünk Kolontáron. A helységben kihalt, katasztrófa utáni csend uralkodott, a csendet csak az iszapot szállító teherautók zaja szakította félbe, ahogy szétfröcskölve a vörös sarat száguldottak a cél felé. A cél pedig, hogy az új tározóba minél gyorsabban, minél több iszapot hordjanak el. Fájdalmas látvány volt látni az emberi gyarlóság következményeit. Hazafelé indultunk. A hosszú úton volt időnk gondolkodni, elmélkedni. Hány ember lett földönfutó, nincstelen, akinek csak a hit és a remény maradt, hogy lesz jövő, lesz segítség, lesz irgalom, mert megtapasztaltuk, hogy Isten ott van velük. Velük van a kényszerszállásokon, velük van az iszaplapátoláson, velük van a ruhaosztáson, velük van az élelmiszerosztáson. Szól hozzájuk, vigasztalja őket a sok önkéntes által, akik idejüket, erejüket nem kímélve segítenek.  Borzasztó volt a nap látványa,  a mindent bemocskoló vörös iszap, de meglátni az összefogott, odafigyelő, gondos segítőket megindító volt. Öröm volt látni, hogy sokan vannak, és mindig újak és újak jönnek adományt hozni és segíteni. Érezni, látni, hogy megmozdult az ország, a magyar nép, nem hagyjuk a bajban elveszíteni egymást. Nehéz, de mernünk kell kiemelkedni a saját gondjainkból, bajainkból, hogy segíteni tudjunk másokon.
Köszönjük mindenkinek az adományokat, az imákat, a felajánlásokat, az itthoniaknak a munkát, amit helyettünk végeztek el.
A legnagyobb köszönet neked Uram, hogy adtál erőt, odafigyelést, időt és egy felejthetetlen napot, amikor reggel napfelkeltével indítottál útnak, és szavakkal leírhatatlan napnyugtával kísértél haza. Köszönöm, Istenem, ezt a napot!
Csákóy Ildikó