2010. NOVEMBER

LELKIPÁSZTORI ÜZENETEK
„Hiszem a test feltámadását és az örök életet”

A legkülönfélébb szociológiai felmérések vannak napirenden, sokan tisztában akarnak lenni az emberek hangulatával, elégedettségével vagy elégedetlenségével. Számomra elgondolkoztató, hogy minden ember, akinek egyik legdöntőbb élethelyzetében –szeretteinek elbúcsúztatásánál, temetésénél való életérzéseiről, még nem hallottam közvélemény-kutatást. Akkor most beszélek a temetési benyomásaimról, nemcsak azért, mert november, halottak napja van, hanem mivel az evangélium a test feltámadásáról, az örök életről szól, és beszélek a halott, elhunyt hozzátartozóinak temetési viselkedéséről, a temetési szertartásba való bekapcsolódásról vagy a teljes közömbösségről, vallomások alapján a halál utáni életről vallott felfogásról. Egészen ritkaságszámba menő eseteket leszámítva, szinte általánosan dermesztő az a közömbösség, az a némaság, ami a gyászolókat megüli. Alig van keresztvetés, válasz a liturgia kérdéseire, még a Miatyánkot is alig merik vagy tudják elmondani, a „hiszek a test feltámadásában és az örök életben” elmondásáról vagy a szívből jövő énekről álmodni sem lehet. Megkeresztelt ember temetésén megkeresztelt gyászolók viselkedése ilyen.
 Mi ez a jelenség? Ennyire hatásos volt a 40 éves ateista nevelés, megfélemlítés és propaganda? Úgy látszik igen! Sikerült az örök élet létét, a feltámadás reménységét nemcsak meggyengíteni, hanem tömegekben kiölni. Ebben a légkörben élünk mi, hívők és egyre mélyebben hinni akarók. Mit kell világosan látnunk és tennünk?
A feltámadás hitétől megfosztottak lélektanilag a koldus állapotában vannak, ugyanis számukra nem létezik az a támpont: cél, amely az egész életet egy egységes, teljes ívű vonalban tudja rendezni. Hiányzik belőlük az a fonal, amire az összes szellemi, lelki, eszmei értékek felfűzhetők, mint a gyöngyszemeket. Ennek a célnak, fonalnak pótlékait egy életen át kereshetik, de ezek csak pótlékok, önmagukat becsapó pótlékok lehetnek. Mindezeket a határozott, biztos összefüggéseket azért mondhatjuk ki, mert a feltámadás nem emberi kitaláció, hanem isteni garancia alapján olyan sarokpont, létállapot, mint a teremtés, születés és a halál.