2010. MÁRCIUS

LELKIPÁSZTORI ÜZENETEK
KRISZTUS HÚSVÉTI MISZTÉRIUMÁT ELŐKÉSZÍTŐ SZENT NEGYVEN NAP

A bűnbánat gyakorlatai:
110. A nagyböjti bűnbánat ne csak belső és egyéni, hanem külső és közösségi is legyen. Hagyományos gyakorlatait úgy kell átalakítani, hogy megfeleljenek korunk követelményeinek, a különböző vidékek lehetőségeinek és a hívők életkörülményeinek. Ezeket a gyakorlatokat ajánlják a hívők figyelmébe a 22. pontban megnevezett hatóságok.
 Nagypénteken, az Úr szenvedésének és halálának napján azonban maradjon meg változatlanul mindenütt a szent húsvéti böjt, sőt ahol ez alkalmasnak látszik, ki kell terjeszteni nagyszombatra is, hogy így emelkedett és fogékony lélekkel érkezzenek el a hívők a föltámadás vasárnapjának örömeihez.” (A II. Vatikáni Zsinat dokumentumai, SZIT 20072)
 A zsinat tehát kiemeli keresztségünk titkának elmélyítését és a bűnbánatot, különösen annak közösségi formáit. Ennek része az Isten szavára való fokozott odafigyelés és az imádság. Az Anyaszentegyház gondoskodása révén a szentmisében minden nap válogatott olvasmányokat kapunk a belső megújuláshoz. A nagyböjti idő azonban nem önmagáért van, hanem elválaszthatatlanul összefügg a húsvéti misztériummal, Krisztus halál feletti győzelmével. A hagyományos fegyverek: ima, böjt, alamizsna; az irgalmasság testi és lelki cselekedetei eszközök és nem végső cél a szent negyven nap folyamán. Használjuk hát ezeket az eszközöket (a zsinat kifejezetten ajánlja a nagyszombati böjtöt), és így lépjünk be mi is abba az isteni valóságba, amit a zsidók a rabszolgaságból való kiszabadításként éltek meg.
Az első vasárnapi evangéliumból (Lk 4,1-13) vett „puszta” képe jól jellemzi ezt a készületi időszakot. A magány, a kiszolgáltatottság és az önmagunkkal való szembesülés helye. Ugyanakkor a pusztában, különösen délen, éjszaka csodálatos közelségbe kerülnek a csillagok. Szinte kézzel foghatóvá válik a menny világa. Az ember késztetést kap a végső dolgokról való elgondolkodásra.

Béla atya