2010. MÁRCIUS

LELKIPÁSZTORI ÜZENETEK
KRISZTUS HÚSVÉTI MISZTÉRIUMÁT ELŐKÉSZÍTŐ SZENT NEGYVEN NAP

Mindenekelőtt szeretnék magyarázatot adni a cím megválasztására. Nem lenne egyszerűbb a húsvétot előkészítő nagyböjtről beszélni? Kétségtelenül egyszerűbb lenne, de úgy érzem, mégis valami fontos veszne így el. A latint követő olasz szavak: Quaresima és Pasqua sokkal kifejezőbbek. A szent negyven nap (Quaresima) és az Úr átvonulása („pászkája”) a Bibliában mindig Istenre irányítják figyelmünket. Előkészületünk és ünneplésünk középpontjában ugyanis Jézus Krisztus, nem pedig a böjtölő, vagy nem böjtölő ember áll.
Meglehetősen furcsa, zavarba ejtő dolog egy külföldinek magyarázni, mit jelentenek a kereszténység legnagyobb ünnepéhez kapcsolódó magyar kifejezések: nagyböjt és húsvét. Mintha számunkra Krisztus húsvéti misztériuma az étkezés és az attól való megtartóztatás szintjén mozogna. Tisztában vagyok azzal is, hogy egyes értelmezések szerint a magyar húsvét szó nem a húshoz való visszatérésből származik, mindazonáltal az emberek többségében óhatatlanul ezt idézi fel.
A szent negyven nap különösképpen is a megtérés ideje. Bár már elmúlt hamvazószerda, most sem késő a megtérés útjára lépni. Az Istenhez való megtérés ugyanis mindennapos feladatunk. De miről is van szó? Talán nem árt újraolvasni, mit ír erről a II. Vatikáni Zsinat, mely annak idején nagy újdonságot jelentett, de – úgy tűnik – több mint 40 év nem volt elegendő a változások teljes körű megvalósulásához. Álljon itt tehát a Sacrosanctum Concilium, a liturgiáról szóló konstitúció két idevágó pontja:
„A szent negyven nap:
109. A nagyböjt kettős természetét – tudniillik, hogy (1) a keresztségre való emlékezés vagy előkészület és (2) a bűnbánat által a többet imádkozó és Isten igéjét figyelmesebben hallgató híveket előkészíti a húsvéti misztérium ünneplésére – mind a liturgiában, mind a liturgikus katekézisben meg kell mutatni. Ezért:

a) a nagyböjti liturgia keresztségi elemeit bőségesebben kell fölhasználni; és ha szükséges, egyeseket a régi hagyományból újra vissza kell állítani;
b) ugyanezt kell mondanunk a bűnbánati elemekről is. Ami a katekézist illeti, a bűn közösségi következményeivel együtt jól be kell vésni a hívők lelkébe a bűnbánatnak azt a sajátosságát, hogy a bűnt azért bánja, mert Isten megbántása az; nem szabad figyelmen kívül hagyni az Egyház szerepét sem a bűnbánattartásban, és sürgetni kell az imádságot a bűnösökért.