2010. MÁJUS

PÜNKÖSD HATÁSA: A római kereszténység kialakulása

Itt módja volt újra találkozni Pál apostollal, akivel már Jeruzsálemben megismerkedett. A hívőket ott, Antiokheiában illették először a khisztianoi („Krisztus pártiak”) névvel, amely a Caesar-pártiak és a Heródes-pártiak mintájára alkotott új görög szó volt, eleinte alighanem gúnyos színezettel, de tagadhatatlanul telibe talált. Péter ott-tartózkodásának emlékére Nagy–Antiokheia püspökei a későbbi századokban az apostol kopaszodását utánzó hajviseletet, garárát vágattak maguknak. A „pátriárka” címzés illette meg őket. Péter utódainak tekintették magukat, de az egyetemes egyház legfőbb pásztorának tekintélyét sohasem igényelték. Péter nem kívánt tétlenül maradni Antiokheiában, hanem részt vállalt az apostoli munkából. Bizonyos, hogy megfordult Korinthoszban, és ott némi eredménnyel térített. Ez abból sejthető, hogy a szüntelen pártoskodásra hajló későbbi korinthoszi egyházközségben nemsokára felbukkanta Péter zsidó nevére utaló „Kéfa-párt”, amelyet Pálnak az ottaniakhoz címzett egyik levele említ (1Kor 1.12).
Péter további állomáshelye (és végül vértanúhalálának színhelye) a birodalmi főváros, Róma lett. Nem tudjuk miért utazott oda. Talán arra vágyott, mint Pál is, hogy a kétmilliós világvárosban tanúskodhassék Jézusról. Esetleg meghívta valaki, aki a római zsidó keresztények közül visszaemlékezett a jeruzsálemi első keresztény pünkösdre és Péter akkori kiemelkedő szereplésére. Péter aligha sejthette, hogy Rómába költözése milyen világtörténelmi jelentőségű helyzetet teremt. Róma püspökeiben az ö utódait látja az elkövetkező századok sora. A keresztények tekintete addig (és még egy-két évtizedig) hitüknek eredő helye, Jeruzsálem felé irányult. Ámde 70-ben egy zsidó szabadságharc megtorlásként a rómaiak ostroma elpusztította Jeruzsálemet. A város keresztény lakói ideje korán elköltöztek. Túlélve a veszélyt visszatértük után felújították a közösségi életet. Egyházközségüket mégsem illette meg többé az az elsőség, amelyet Róma, Péter vértanúságának városa addigra már élvezett.

Részlet Medvigy Mihály Róma című könyvéből