2010. MÁJUS

LELKIPÁSZTORI ÜZENETEK
PÜNKÖSD: A belső fény

Kedves Barátaim!

Van egy Nap a fejünk felett az égen, és van egy másik az ember szívében. A külső Nap a belső szimbóluma. Az, ami az ember számára fontos, hogy ne a külső világosságot nézze a szemével, hanem a belsőt – a szívével. Jézus azt mondja magáról: „Én vagyok a világ világossága, aki engem követ, nem jár sötétben”. (Jn 8,12). Ez a világosság, ez a belső fény minden embert megvilágít, aki erre a világra jön, ahogy Szent János mondja evangéliumának bevezetőjében a megtestesült Igéről: „Az igazi világosság, mely minden embert megvilágosít” (Jn 1,9). Erről a fényről beszél Szent János az első levelében is. Ez a belső fény vezeti az embert, teszi számára lehetővé, hogy lásson, megértse Isten titkát, az ember titkát, a világ titkát és önmaga titkát. Nem véletlen, hogy a karácsony ünnepét december 25-én tartjuk meg. Ez volt akkor a fény ünnepe Mezopotámiában, Egyiptomban, az egész Keleten és Rómában. A napforduló, mikor a Sol Invictus (Legyőzhetetlen Nap) Mezopotámia híres napistene felülkerekedik az éjszakán, és újra felveszi győzedelmes útját a sötétség felett, amikor az már majdnem elnyelte. S az Egyház – nem tudván Jézus születésének pontos dátumát – a fény ünnepét választotta annak kifejezésére, hogy Jézus, a világ világossága, ki minden embert megvilágít, aki világra jön, megtestesült, eljött erre a világra. Minden ember, aki a világra jön, tehát nem csak a keresztények, hanem minden ember, muzulmánok, zsidók, buddhisták, sintoisták, hinduk, animisták és ateisták –mind magukban hordják ezt a belső fényt, az Igét, Jézus Krisztust. És mi aszerint leszünk ítélve – akár keresztények, akár nem – hogy hűek voltunk-e ehhez a fényhez, amely bennünk világít. Nem annyira a külső törvények, parancsolatok betartása lesz a döntő, hanem a Krisztus világosságához, a Szentlélek sugallatához való hűség. Ez lesz az a végső kritérium, amely szerint Ő meghozza majd felettünk az utolsó ítéletet. A belső fény elhalványulhat. A bűn elsötétli a szívet, elhomályosítja a belső látást, és egy bizonyos idő után egészen megakadályozza az embert abban, hogy tisztán lásson. Létrehoz benne egy belső páncélt. Szent János sokszor beszél a sötétség és a világosság közötti szembenállásról. A világosságot Krisztussal azonosítja, a sötétséget a bűnnel, a sátánnal, a sötétség hercegével. A mai evangéliumban Jézus azt mondja az Atyának: „Áldott légy Atyám, mert amit elrejtettél a bölcsek és a tudósok elől, azt felfedted a kicsinyeknek.”