2010. FEBRUÁR

Gyökössy Endre: Ne múljon el nyom nélkül a karácsony

Simeon remélte, hogy ő nem hal meg, míg nem látja a Messiást. És nem hal meg úgy! Az öregkori depressziók oka a reménytelenség, a kilátástalanság. Kérjük az Istentől, hogy öregedvén ne veszítsük el reménységünket, mert az öregkornak is megvannak a maga kedves szépségei.
Anna házassága után a „hátralévő életét” böjttel, imádsággal és szolgálattal töltötte éjjel-nappal. Volt „éjjeli ügyelet” a jeruzsálemi Nagytemplomban, és ő ezt vállalta.
A füredi szívkórházban megismertem egy kedves sugárzó ápolónőt, akiről hamarosan kiderült a számomra, hogy valamikor diakonissza volt. Egy alkalommal megkérdeztem tőle, „miért mindig éjszaka vállal szolgálatot.” Azt válaszolta: „Éjszaka jobban tudok beszélgetni az álmatlanul hánykolódó betegekkel, akkor nem zavarnak minket.” Lám, le kellett vennie a diakonisszaruhát, de felvette az ápolónői köpenyt, és húsz év óta az álmatlanul hánykolódó szívbetegek ágyánál ül, fogja a kezüket, szolgálja Istent és embertársait, mint előtte. Nem ez az igazi Anna- szolgálat?
Milyen érdekes, hogy vannak emberek, akik végigimádkoznak egy életet, de nem szolgálnak! Azután vannak emberek, akik végigszolgálnak egy életet – ismerek ilyeneket -, de még egy Miatyánkot sem mondtak el soha. (Szolgálat alatt nem egyházi szolgálatot értek, hanem jó emberek jó szolgálatát.) Nehogy azt gondoljuk, hogy csak mi keresztények végzünk jó szolgálatot! Ismerek embereket, akik nem hívők, mégis nagyon keresztény cselekedetet hajtanak végre, Sokszor pironkodhatnánk is, hogy olyan jó szívvel, és annyi szeretettel szolgálnak! De nem imádkoznak.
Az idős Anna életében ez a kettő összeért. Az imádkozó, böjtölő, áldozatos és szolgáló élet. Ő igazi példakép a homo christianusok számára.
Régebben már említettem, hogy a pásztorok voltak az első igehirdetők. Most hozzá kell tennem, hogy az első hitoktatónő Anna volt. Az első idős hölgy, aki Jézus Krisztusról bizonyságot tett egy kicsi körben. „.... és beszélt róla mindazoknak, akik várták Jeruzsálem megváltását.” Igen sokan voltak, akik a Nagytemplom masinériájában részt vettek gépiesen szombatonként (mint, ahogy mi vasárnaponként).