friss hírek, LELKI ÉLET, PROGRAMOK

2010. FEBRUÁR

Gyökössy Endre: Ne múljon el nyom nélkül a karácsony

Minden év január hónapjában rendezik az ökomenikus imahetet. Ennek alkalmából közöljük református testvéreink egyik legkiemelkedőbb teológusának - Lajos Atya által nagyra tartott és mélyen tisztelt – dr. Gyökössy Endrének gondolatait. Az elmélkedés tárgyát - Jézus bemutatása a templomban -  képezi.(Lk. 2, 21-40)

Miután Jézus megszületett és néhány nap eltelt, csak két idős ember tudja meg, hogy ki is Jézus Krisztus. Egyikük Simeon – igaz és istenfélő ember - még éppen arra várt, hogy a szívére ölelhesse, aztán nyugodtan meghal. A másik egy idős prófétaasszony. Kétezer évvel ezelőtt is voltak női szolgák a templomban; Anna is ilyen. (A kegyelem gyermeke; ezt jelenti a neve.) Ez az idős nyolcvannégy éves özvegy hét évig volt férjnél, aztán élete többi részét a Nagytemplom egyik kis zugában töltötte Ő a második, aki felismerte Jézusban a Krisztust.
Ez a karácsony utáni üzenet, örömhír az idősöknek azért szól, mert már ők is deres fejűek; a fiataloknak meg azért, mert ha Isten akarja, egyszer ők is azok lesznek. Mindenkinek szól tehát, hogy íme, ennek az özvegynek nyolcvannégy esztendejéből csak hét évig volt boldog családi élete – reméljük, hogy az volt -, a többit bizony magányosan kellett leélnie – és mégsem volt keserű! Nagy próbák érhették, ha ilyen magányosan kellett élnie. Ki, milyen viszonyban van Istennel, aszerint fogadja a próbákat. Aki a próbák alatt elkeseredik, megkeseredik, az a próbákat Isten pörölyének, kalapácsának véli, és egyre jobban összezúzódik alatta. Aki Isten próbáit Isten vésőjének tekinti , azt a próbák egyre inkább Krisztus-arcúvá faragják.
Egy sokat próbált öregemberre mondta valaki: „nézd milyen evangéliumi arca van!” Jó, ha Isten próbáit vésőnek tekintjük az életünkben, és hagyjuk magunkat általa kifaragni ama óráig.
Rendkívül sok keserű öregember él közöttünk. Ennek legtragikusabb következménye az, hogy nagyon sok idős lesz öngyilkos. Döbbenetes, hogy az öregkornak léteznek ilyen rövidzárlatai, elvesztik életük értelmét…
Simeon nem vesztette el, mert mindig remélt. Remélt! Ott szűnik meg életünk értelme, amikor reménytelenné válunk.