2010. FEBRUÁR

LELKIPÁSZTORI ÜZENETEK
SZENT BALÁZS

Itt a személyre szóló kérdés: hogy az emberi lét ezen küzdelmét - a gonosz és igaz erők harcát - mennyire tudja az egyén átlátni, ha nem is élte át teljes szédítő mélységeit. Mennyire tudja egészséges mély hittel a jó, az isteni erőket, személyeket (őrzőangyal, védőszent, stb.) barátaivá, segítőivé tenni? E gondolatsor hallatán kérdezhetné, mondhatná valaki: tényleg ilyen konkrét tud lenni például a gonoszság?
Ajánlani tudom a História történelmi folyóirat egy régebbi számát, amelyben a sztálinizmus – kommunizmus fekete könyvéről ír. Beleszédül az ember már csak az olvasásába is – amely a gonosz, megalázó, megfélemlítő, terrorizáló tömegeket, népeket gyilkoló, irtó őrületről szól – melyeket az idősebb generáció megélt. A gonoszságnak nappali, őrjöngő tivornyáját látva elképzelni is nehéz, hogy mi történhet akkor, ha a belső gonosz erők elszabadulnak.
A rendszerváltás előtt, 1988-ban, a rádióban hangzott el Szabó István filmrendező és Mester Ákos beszélgetése. Az eredeti gondolkodó filmrendező többek között ezt nyilatkozta: Vétkesek vagyunk mulasztásainkban! (Nyelvtanulás, bibliaismeretek hiánya – még kultúrembernek sem vagyunk mondhatók). De hogy a témánál maradjunk, felteszem a kérdést: Nem vagyunk-e vétkesek, ha magunkból engedtük kiirtani a nagy szellemek, a nagy szentek erejét, valóságát? Hibáztunk-e akkor, ha azokat nevetségessé zsugorítottuk? (Pl. Szent Miklósra gondolok, akit személytelen télapóvá változtattak.) Ki az a télapó? Hogy lehet egy hatalmas, évszázadok eszmei világát nemes irányba emelő, örömet, boldogságot varázsló mirai püspököt kitömött rongybábuvá, giccses csokifigurává tenni?
Ezen és hasonló vétségünk gyümölcse akkor érik be, ha arra az előbb említett küzdőtérre jutunk, ahol a gonosz erők felvonulnak, hogy megfojtsanak, kétségbe ejtsenek bennünket, és nem állnak ott a nagyobb erőt képviselő szentek erejükkel és közbejárásukkal, mert a barátságukat vagy nem szereztük meg, vagy ellöktük Őket.
Ma egy meleg áldás erejéig találkozunk Szent Balázs vértanúval. Legyen közbejárónk, és lelkünk egy fix pontja. Kérjük, ahogy Babits Mihály is kérte imájával.