2010. FEBRUÁR

LELKIPÁSZTORI ÜZENETEK
SZENT BALÁZS

Február elejének különös lelki hangulatú ünnepe a Gyertyaszentelő és a Balázs-nap. A szűz Istenanya tiszteletére megszentelt gyertyákkal Szent Balázs vértanú közbenjárását-segítségét kérjük. Felvetődik a kérdés, hogy a Balázs-áldás meleg ünnepi gondolatában milyen valóságtartalmak, értékek rejlenek. Erre keressük a választ!
Figyeljük az áldás szövegét: Szent Balázs vértanú püspök közbejárására szabadítson meg az Isten a torok- és minden más bajtól. A bajoktól.
A ránk törő testi-lelki bajoktól természetesen ösztönösen szabadulni szeretnénk. A szabadulni akarás első mozzanata az ösztönös védekezés, amely sokszor még nem is tudatos. Amikor azonban a baj is konkréttá válik, s a fájdalom révén megszólalnak a lélek-test vészcsengői, akkor válik tudatossá a lényünk, és az összes erőrendszerének mozgósítója: a saját erőből való védekezés.
Amikor a saját erő kevésnek bizonyul, szülő, barát orvos segítsége kerül előtérbe. Emberi sorsunk velejárója, hogy a bajokkal való küzdelmünk pályája a hazaitól egyre az idegenebb hely felé sodródik, és csak idő kérdése, hogy mikor fogy el a baráti segítés lehetősége, az emberi remény, az orvosi vigasz.
Itt lépnek, léphetnek be a reménytelenség, a vigasztalanság negatív erői, amelyek a legfélelmetesebb alakot és arcot tudnak ölteni. Ezek az erők teljes bénulást tudnak előidézni. Ha a harcban a maradék erők is felőrlődtek, és ha nem lépnek be erre a különös „küzdőporondra” ezen említett kifejezetten démoni erők ellen a vigasztalás, reményt hordozó, konkrét lelki erők, akkor a reménytelen küzdelmek kerekednek felül. (Például az ismert görög Laokon-szoborcsoport, ahol az apára és gyermekeire gyilkos szorítással rátekerődött a kígyó).
Amikor pedig belépnek az isteni erőt hordozó magasabb szellemek, abban a pillanatban megbillen a mérleg, és a gonosz vergődik. Gondoljunk csak a kígyó fejére lépő Szűzre, vagy a sárkányt ölő Szt. Györgyre. Itt sorakoznak fel az Isten előtt felmérhetetlen érdemeket szerzett vértanúk, köztük Szent Balázs is.