2010. DECEMBER

Olvasói levél: ÖRÖMTELI ÜNNEPVÁRÁS

Papi személyiségek először 24 gyertyát helyeztek el a fenyőkoszorúban, minden nap eggyel többet meggyújtva a fény támasztása végett, később csak négy gyertya vált általánossá, az adventi vasárnapok idején történő fellobogtatással úgy, hogy a már előzőleg meggyújtott után mindig egy következő is világított. Igen fontos a gyertyák színezése, az eredeti gondolat szerint három lila, és a legutóbbi pedig rózsaszínű. Kapcsolt hiedelmek is tartoznak a rítushoz például, hogy az első gyertya Ádám-Évát, a második az Isten népét, a harmadik Keresztelő Szent Jánost, míg a negyedik a Megváltót világra hozó Szűz Máriát jelképezi. Más gondolatok a gyertyák alapszínének világosabbá válását a lelki megtisztulás eredményének tulajdonították.
A gyertyákon lévő vörös és aranyszínű szalagok az életet, illetve a fényt jelenítik. Megint más gondolatok advent angyalaihoz kötik a színeket, sorrendben kék-piros-fehér-palástos angyalok és utoljára a lila palástos angyal jelenti be az Úr érkezését. De a keresztényi világban ismeretes „hit – remény – szeretet – és öröm” érzület is a szertartás gondolati tartalmává vált. Az angolszász népek némelyike fagyönggyel díszített adventi koszorút készít, s később nem is állít karácsonyfát, a fagyöngy koszorú alatt élik meg karácsony – Jézus születése ünnepét.
 Családok között újabban elterjedt – bizonyítva a keresztény hit élő erejét – a gyerekeknek készített 24 ablakocskát tartalmazó adventi házikó, melyek ablakai mögött egy-egy csokoládé darabka van, s a gyermek azok naponkénti elfogyasztásával teszi örömtelibbé magának a Megváltóra való várakozás idejét.
 A vágyakozó, várakozó ünnepkör a Mindenható ünnepköre élő tehát, formálódik, fejlődik, de van benne egy állandó elem. Ez az állandó a SZERETET, mert Isten maga a szeretet. A szeretetet kapni jó, de adni a legjobb! Aki adni tud belőle, annak van magának is, és akinek szeretete van, az nem szűkölködik. És aki nem szűkölködik, az le tudja tenni Megváltója elé adomány aranyát, tömjénét és mirháját, legalábbis úgy, hogy életét ama parancsolatok szerint éli, melyek érvényesítéséért a most várt eljövendő a legdrágábbat, az életét adta a keresztfán.
S-né Margit