2010. DECEMBER

Olvasói levél: ÖRÖMTELI ÜNNEPVÁRÁS

A karácsonyhoz közeledve, advent idején szívünk s lelkünk mélyén mindinkább érezzük, hogy várakozunk valamire, valakire. Egyre hosszabbak az éjszakák, egyre sötétebb a világ, ám meg kell élni ezeket a napokat is, és meg kell állni, rácsodálkozni a körülöttünk zajló rohanó világra, hogy felfedezzük az ünnepre való készülődés csendes örömét, s meghalljuk azt, ami szívünkben, egész életünkben hozzánk szól!
 Adventus Domini: az Úr eljövetele hozzánk, az arra alkalmasak közé. A világban szétszóródott keresztényekben közös a Megváltó iránti vágyakozás, közösen éljük azt a várakozással eltöltött időt, melynek leteltével megállhatunk a körünkben megjelent Úr előtt, s mindig megújuló hittel élhetjük meg az Úr kegyelmét, a megváltás misztériumát, mely során újból gyermekeivé válhatunk a Mindenhatónak. Várakozásterhes, sötét időket élünk meg, áhítjuk a megváltást, fordulunk a fény, a vallásunk által nyújtott szellemi világosság felé, mely advent eljöttével újra kezd felragyogni számunkra, s a Megváltó kisded megszületésével valósággá fog válni. Addig azonban az advent ünnepkörét éljük meg, gyakoroljuk annak rítusát.
 Advent első vasárnapja a keresztény egyházi év első napja, akkor kezdődik a mindenkori új egyházi év. Már az V. századtól ünneplik a keresztények a karácsonyt, a Megváltó születése napját, így az ünnephez tartozó várakozási idő vasárnapjait, az adventi vasárnapokat is. Első ízben VII. Gergely pápa szabályozta az adventi időszakot, Szent András Apostol ünnepéhez (november 30.) legközelebbi vasárnap advent mindenkori első vasárnapja. Legközelebbi, tehát november 30-a előtti is lehet, gyakorlatilag november 27. és december 3. közötti időszakban. Az adventi időszak valamennyi, Krisztust megváltónak tisztelő egyházban ünnepi időszak.
 Egykoron éjféli harangszóval köszöntött be az adventi ünnepkör, s adatott hírül az új egyházi év. Tudományos kutatók a keleti tenger partvidékén fedezték fel az advent első nyomait, amikor is fűzfavesszőből fonatolt, örökzölddel borított koszorúkkal jelezték a keresztények a Megváltó iránti vágyakozásukat. A messzi északon igazán sötét lehetett az év ezen időszaka. Természetes, hogy az emberek a téli napforduló közeledtével egyre inkább vágytak a világosságra. Később a fenyőágból font koszorú terjedt el, s a tizenkilencedik századra általánossá vált kultúrkörünkben a gyertyákat körülövező koszorú.