2010. DECEMBER

LELKIPÁSZTORI ÜZENETEK
„Zakeus, gyere le hamar!” (Lk 19,5)
ADVENT 2010

Mindannyiunknak, kinek-kinek személyesen megvan a saját gazdagságunk, amitől nagyon nehezen szakadunk el, és ami sokszor mások elítélésére ad nekünk alkalmat. Laodicea gazdagságára vonatkozóan (akiknek ez a hetedik levél címezve van) a Szentírás lábjegyzete ezt írja: „Laodicea pénzügyleteiről, aranykereskedelméről, fekete gyapjáról és szemkenőcséről volt híres. Büszke volt gazdagságára, és amikor 61-ben földrengés érte, visszautasította a rómaiak segítségét, saját erőből állt talpra.” Az Advent lehetőséget teremt a magunkba nézésre, nekem melyik „gazdagságom” torlaszolja el a Jézushoz vezető utat. Mit is mond erről Jézus maga a hegyi beszédben Lukács szerint? „Boldogok vagytok, ti szegények, mert tiétek az isten országa. … De jaj nektek, gazdagok, mert már megkaptátok vigaszotokat” (Lk 6,20.24).
János, Éva, Ferenc,… „gyere le hamar! Ma a te házadban kell megszállnom.” Szállj le a magabiztosságból, a gőgből, a másik ember megítéléséből, olyan valaki akar a világra születni és hozzád betérni, aki az alázatosaknak kegyelmet ad, de a kevélyeknek ellenáll (vö. 1Pt 5,5).
Béla atya