2010. DECEMBER

LELKIPÁSZTORI ÜZENETEK
„Zakeus, gyere le hamar!” (Lk 19,5)
ADVENT 2010

A liturgiában az évközi időben megszokott zöld színt adventben felváltja a viola. Ez a bűnbánatot, magunkba nézést fejezi ki. A kereszténység két nagy ünnepkörét Krisztus Urunk feltámadását és világra jövetelét egyaránt egy-egy felkészülési időszak előzi meg: a nagyböjt és az advent. Míg a nagyböjti szent 40 nap főleg az önmegtagadás eszközeivel irányítja figyelmünket a krisztusi örök életre, addig az adventi 4 hét elsősorban a Megváltó várására ad jó alkalmat. Ez a megváltás és örök élet nem csupán teológiai fogalmak, hanem a mi személyes megváltásunk és örök életünk, abban a konkrét helyzetben, amiben éppen vagyunk.
 Ezt az örömet tapasztalta meg a gazdag Zakeus is, ahogy azt szent Lukács jóvoltából megismerhetjük. Zakeus várta Jézust és a vele való találkozást és Isten igazi, mély örömöt, megtérést adott neki, olyan módon, amiről Zakeus még álmodni sem mert volna. Isten mindannyiunk számára tartogat meglepetéseket a vele való kapcsolat által, de ennek valóban feltétele, hogy mi várjuk őt és „lemenjünk” hozzá. Mit jelent ez? Pontosan azt, amit Zakeus is átélt, hogy nem önmagát erőltette rá Jézusra, hanem Jézustól várt egyfajta lelki ajándékot. Anyagi gazdagságát félretette, hogy az Isten gazdagsága helyet kapjon szívében. Ez egyáltalán nem könnyű feladat egyikünknek sem, mert nagyon ragaszkodunk megszokott kacatjainkhoz, és igazából nem várunk senkit. Sokszor inkább akarunk maradni jól ismert szenvedéseinkben, csak ne kelljen komolyan megszólítani az Urat. Azt gondoljuk, jó ez így nekünk, akkor is, ha nem jó.
Szent János apostol a Jelenések könyvét a hét kis-ázsiai egyháznak címzett levéllel nyitja meg. Ezek a levelek egészen biztosan nekünk is szólnak, hiszen mindegyik után elhangzik: „Akinek van füle, hallja meg, mit mond a Lélek az egyházaknak!” (Jel 2,7.11.17.29; 3,6.13.22). A levelek közül az utolsóból szeretnék idézni arra vonatkozóan, hogy mit jelent számunkra a megtérés, azaz lejönni a fáról Jézus szavára. „Azt mondod: Gazdag vagyok, dúsgazdag, nincs szükségem semmire. – Nem látod, hogy nyomorult vagy, szánalomra méltó, szegény, vak és mezítelen? Azt tanácsolom neked: Végy tőlem tűzben kipróbált aranyat, hogy meggazdagodj; fehér ruhát, hogy felöltözz, s ne lássék szégyenletes meztelenséged; kenetet, hogy megkend szemedet és láss. Akiket szeretek, azokat korholom és fenyítem. Buzdulj fel, és térj meg!” (Jel 3,17-19).