2010. HÚSVÉT

A megváltás misztériuma

Szent Pál ugyanezt az igazságot még mélyebben fejezi ki a megigazulás fogalma révén. Az Apostol leveleiben – különösen azokban, amelyeket a Rómaiakhoz és a Galatákhoz írt – a megigazulás tana polémikus jelleget ölt magára. Pál, aki a farizeusok iskolájába járt, akik az Ószövetség tanulmányozásában mélyültek el, vitába száll azzal a meggyőződéssel, miszerint a megigazulás forrása a Törvény lenne. Valójában, állítja, az ember nem a Törvény által előírt tettek révén jut el a megigazulásra, különösen nem a rituális jellegű, sokrétű előírások megtartása révén, amelyeknek olyan nagy jelentőséget tulajdonítottak. A megigazulás forrása a Krisztusba vetett hitben van. A keresztre feszített Krisztus az, aki felmenti a bűnös embert vétke alól, minden alkalommal, amikor az ember, a Krisztus által végbevitt Megváltásba vetett hite erejében megbánja bűneit, megtér és visszatér Istenhez, mint Atyjához. Így tehát a megigazulás fogalma is bizonyos szempontból még mélyebb kifejezése mindannak, amit a Megváltás misztériuma magába foglal. Ahhoz, hogy Isten előtt megigazuljunk, nem elegendők az emberi erőfeszítések, szükség van arra, hogy megérintsen bennünket a kegyelem, amely Krisztus áldozatából fakad. Csak Krisztus önfeláldozása, keresztáldozata rendelkezik azzal a hatalommal, amely visszaadja az embernek az Isten előtti megigazulást.
Krisztus feltámadása arra a tényre világít rá, hogy az emberi lény igazának csak az Isten által, a Megváltás misztériuma révén a történelembe helyezett jó mértéke felel meg maradéktalanul. A húsvéti misztérium így az Isten által teremtett világban élő ember létének végleges mértékévé válik. Isten ebben a misztériumban nem csak az eszkatológikus igazságot, az Evangélium teljességét, vagyis az Örömhírt nyilatkoztatta ki. Ebben a misztériumban tündököl egy fénysugár is, amely az egész emberi létet beragyogja evilági dimenziójában, és következésképpen visszatükröződik a teremtett világon. Krisztus, feltámadása révén, mondhatnánk „megigazulttá tette” a teremtés művét, különösen az ember teremtését, abban az értelemben, hogy kinyilatkoztatta a jó „helyes mértékét”, ahogy azt Isten az emberiség történelme elején kívánta. Ez a mérték nemcsak az, amelyet az Isten a teremtésben akart, és amelyet azután az ember a bűnnel megrontott; egy túláradó mérték, amelyben a kezdeti terv legmagasabb rendű kifejezésére jut (Ter 3,14-15) Krisztusban az ember új életre kapott meghívást, a fiú életére a Fiúban, aki Isten dicsőségének tökéletes kifejezése: „gloria Dei vivens homo – az Isten dicsősége az élő ember”.

Részlet II. János Pál az "Emlékezet és Identitás" c. könyvéből