2010. HÚSVÉT

A megváltás misztériuma

Felmerül az igény arra, hogy teljesebb választ kapjunk a Megváltás természetére vonatkozó kérdésre. Mi a Megváltás a jó és a rossz közötti küzdelem összefüggésében, amely az emberi lét része? - olvashatjuk a fejezetet megnyitó kérdésben, amelyre a Szentatya a következő választ adja:
Olykor ezt a harcot a mérleg képéhez folyamodva ábrázolják. Amikor erre a jelképre utalunk, azt mondhatnánk, hogy Isten, saját Fia keresztáldozatával a mérleg jó serpenyőjébe helyezte ezt a végtelen értékű vezekelést azért, hogy ez örökre érvényre juthasson. A „Megváltó” szó, amely a lengyelben így hangzik: Odkupiciel, az odkupić igére utal, amely annyit jelent, mint „visszavásárolni”. Ugyanez a helyzet egyébként a latin Redemptor szóval is, amelynek etimológiája a redimere (visszaszerezni) szóhoz kapcsolódik. Éppen ez a nyelvi analízis vihetne bennünket közelebb a Megváltás valóságának megértéséhez.
Ebben az elemzésben szorosan kapcsolódnak egymáshoz a megbocsátás és a megigazulás fogalmai is. Mindkét szó az Evangélium nyelvezetéhez tartozik. Krisztus megbocsátotta a bűnöket, erőteljesen hangsúlyozva azt a hatalmat, amellyel ehhez az ember Fia rendelkezett. Amikor egy bénát hoztak hozzá, mindenekelőtt így szólt: „Fiam, bocsánatot nyertek bűneid.” (Mk 2,5) Majd hozzátette: „..kelj föl, fogd az ágyadat, és menj haza!” (Mk 2,11) Ezáltal kifejezetten rávilágított arra, hogy a bűn nagyobb rossz a test megbénulásánál. És amikor a feltámadás után első alkalommal megjelent a Cenákulumban, ahol az Apostolok összegyűltek, megmutatta nekik átszúrt kezét és oldalát, majd rájuk lehelt, és így szólt hozzájuk: „Vegyétek a Szentlelket! Akinek megbocsátjátok bűneit, bocsánatot nyer, akinek pedig megtartjátok, az bűnben marad” (Jn 20,22-23)
Így nyilatkoztatta ki, hogy felruházza az Egyházat a bűnök megbocsátásának hatalmával, amellyel csak Isten rendelkezik. Ugyanakkor ismételten leszögezte, hogy a bűn a legnagyobb rossz, amitől az embert meg kell szabadítani, és egyben megmutatta, hogy az a képesség, amellyel ezt véghez lehet vinni, az egyházra van bízva Krisztus kínszenvedése és megváltó halála által.