2009. SZEPTEMBER

XX. század pápái
XII. Piusz (1939-1958)

A tanulmányok kiegészítése végett a híres jezsuita Gregoriana Pápai Egyetemre és egy másik pápai egyetemre is beiratkozott. Ezen kívül állami egyetemen filozófiát, jogot, történelmet és irodalmat hallgatott. Eugenio Pacellit 1899. április 2-án szentelték áldozópappá. Nemsokára lelkipásztori beosztást kapott gyermek és ifjúkorának legkedveltebb templomában közben a teológia és jogi doktorátust is elvégezte. Rendkívüli tudására és buzgóságára a Vatikánban is felfigyeltek, így történt, hogy 1901-ben a Szentszék szolgálatába állhatott. 1914-ben bíborossá nevezték ki, és a kongregáció titkára lett. 1917-ben nunciusi kinevezést kapott Münchenbe és még ebben az évben maga a pápa, XV. Benedek szentelte püspökké. Azokban az időkben javában dúlt az első világháború, Pacelli, mint müncheni nuncius, tevékenyen részt vett a humanitárius akciókban, szegényeket támogatott és hadifoglyokat segített. A háború befejezése után tovább folytatta tárgyalásait a német államok kormányaival, így kötött konkordátumot 1924-ben Bajorországgal és 1929-ben Poroszországgal. 1925-ben a nunciatúrát Münchenből áthelyezte Berlinbe, a Birodalom fővárosába, hogy ott folytasson tárgyalásokat a német kormánnyal a német katolikus egyházat általánosan érintő kérdésekről. Ez volt az első eset, hogy egy nunciatúra nyílt, egy nem katolikus többségű államban. Tizenkét éves németországi tartózkodása a német nép barátjává tette. Ezt a barátságot, anélkül, hogy „németbarát” politikát folytatott volna, pápasága alatt is megőrizte. 1929-ben elnyerte a bíborosi rangot, 1930-ban XI. Piusz Eugenio Pacellit nevezte ki a Szentszék új államtitkárává. Szívesen bízta meg személyi képviseletével és küldte külföldre, a nemzetközi eseményekre. 1933. július 20-án konkordátumot köt Hitlerrel. 1934-ben Buenos Airesbe utazott a Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszusra. 1935-ben Lourdes ünnepségeinek befejezését vezette. 1936-ban az Amerikai Egyesült Államokba látogatott, felkereste az ottani egyházmegyéket és Franklin D. Roosevelt elnökkel is találkozott. 1938. május 25. és 30. között Budapesten képviselte a pápát az Eucharisztikus Világkongresszuson.