2009. SZEPTEMBER

XX. század pápái
XII. Piusz (1939-1958)

XI. Piusz 1939. február 10-én halt meg. A rendíthetetlen hitű pápa egyszer Eugenio Pacelliről a következő megjegyzést tette: „Sokat dolgozik, jól dolgozik, gyorsan dolgozik”. Majd halkan, mintha önmagához beszélne, megjegyezte: „Milyen szép pápa lesz”. 1939. március 2-án hatvanhárom bíboros vonult vissza a konklávéra, ami a XX. század legrövidebb pápaválasztása lett. A bíborosokat ezúttal nem terhelte súlyos gond, mert mindenki az elhunyt pápa államtitkárát és jelöltjét, Eugenio Pacellit emlegette. A bíborosok közül néhányan helytelennek tartották az elhunyt pápa közvetlen munkatársát ültetni Szent Péter trónjára, ez ugyanis utoljára 1073-ban fordult elő, amikor Hildebrand szerzetes VII. Gergely révén pápa lett. Egyébként sokan a következő ősi közmondást jegyezték meg Pacelliről: Nemo Pontifex in Curia, vagyis a Pápai Kúria emberei közül senki sem lesz Péter utód. Ezek a találgatások és indokok nem bizonyulhattak elég nyomósnak, mert Eugenio Pacelli érdemei és talentumai révén messze kimagaslott többi bíboros társa közül. 1935 óta camerlengo volt, s mint ilyen, irányította az elhunyt pápa temetését és egybehívta a konklávét. Március 2-án, a konklávé első napján, a délelőtti második szavazás során Pacelli megkapta a szükséges többséget, de ő alázatosságból arra kérte a bíborosokat, hogy fontolják meg még egyszer, valóban őt tartják-e a legméltóbb Péter utódnak. A harmadik szavazás során a bíborosok továbbra is kitartottak elhatározásuk mellett, így Eugenio Pacelli lett az új pápa. A feltett kérdésre, hogy milyen nevet választ magának, ő egyértelműen azt felelte, hogy „Piusznak hívjatok”. Ezzel jelezte, hogy ő is folytatja elődje, XI. Piusz útját.
Eugenio Pacelli gazdag arisztokrata család harmadik gyermekeként látta meg a napvilágot 1876. márc. 2-án. Anyja négy éves koráig nevelte, majd a közeli francia apácákra bízta, akik az Isteni Gondviselésről elnevezett rendhez tartoztak. Tíz éves korában a jezsuita rend egykori római kollégiumába került az Ennio Quirino Visconti Líceumba. Tizennyolc éves korában határozta el, hogy pap akar lenni. Gyenge fizikuma és betegségei miatt sikerült családjának kiharcolni, hogy otthon készülhessen a papságra, ahol Msgr. Dufresne atya volt segítségére az iskolai tananyaggal.