2009. OKTÓBER

JUBILEUM

Ezek helyett beléptek a „hűség a párthoz”, a „megszálló szovjethatalom minden intézkedésének ájult dicsőítése”, és előtérbe került a saját alkalmi érdek sunyi érvényesítése.  Ha ez az első kettő elegendő hangerővel történt, az egyéni érdekérvényesítés még a közösség rovására is megengedetté vált.
A hatalom átrendeződött. A vezetés szintjére azok kerültek, akik az előbb felsoroltakat ügyesen alkalmazták. Nekik kiemelt életszínvonal lett osztályrészük egy nyomorgó országban. Így nem csoda, hogy a nyomorgó tömeg átvette ezt a stílust. Persze akkora már nagyon lecsökkent a jól tejelő, jól jövedelmező beosztások száma. Az ördögi tánc azonban, nem szűnt meg.
Mi lett azonban azzal a szűk réteggel, amelyik megkísérelte életét a régi erkölcsi normák, hit szerint élni? Nekik maradt a folyamatos frusztráció, a kinevetés, kihasználás, bujkálás. Ezt még valahogy el tudták viselni. De felvetődött a nagy kérdés: Mire neveljék a gyermekeiket? Néhányuknak eszébe jutott a tanítás: „legyetek szelídek, mint a galamb, és okosak, mint a kígyó.” Ez a réteg a társadalom töredéke volt. Ezért nézünk most így ki. A középosztályunk ezért olyan szánalmasan kicsi.
Hát ebben a környezetben élte le családom ezt a 60 évet (áldott emlékű Medvigy atya 1956-ban, pápai hozzájárulással, rendezte ügyemet). Hogy házasságunkat tökéletesnek lehet-e nevezni? Hitünk szerint túlzásnak kell minősítenem! Voltak szempontok, melyek alapján jónak nevezhető volt. Ilyen volt a családban felnövő gyermekek élete. Persze nem volt minden optimális, mégis a körülményekhez viszonyítva tisztességes, erkölcsös, tanult magyarokká nőttek segítségünkkel.
A mi kettőnk élete nem volt zavarok, zökkenők nélküli. A gyermek-központúság azonban mindig átvitt bennünket a zavaros vizeken. Soha nem engedtük problémáinkat a leghalványabb mértékben sem a gyermekekre hárítani. Ezzel együtt bizony átléptünk bizonyos határokat. A gyerekek, a józan ész, és a készség a megbocsátásra azonban minden helyzetet uralni tudott.