2009. OKTÓBER

JUBILEUM

Hatvan év! Nagy idő! (Nekünk)
Mikor kijöttünk a szentélyből arra gondoltam: mekkora utat tettünk meg mi is, a magyar keresztény egyházak is, ez alatt a szűk két emberöltő alatt!
Visszaemlékszem lakókerületem plébánosának merev elutasítására, amikor kértem esketésünket protestáns menyasszonyommal. Csak reverzális esetén, mondta, katolikus templomban ez az egyetlen lehetőség.
Protestáns anyósoméknál Kanadában kitört a mélységes felháborodás, jött a dörgedelem. (Nálunk a férfi hoz áldozatot…)
Én akkor Grál-lovagot játszottam, és bár menyasszonyom negyed annyira sem ragaszkodott a vallásához, mint én, elmentem egy protestáns lelkészhez.
Nagyon kedves idős úrnak mondtam el a problémámat. Felvilágosított, hogy a reverzális intézménye magyarországi specialitás. Egy katolikus többségű parlament a szülőatyja. Ő megesketett úgy, hogy nem kellett megfogadnom, hogy minden jövendő gyermekünket protestánsnak neveljük. (Az utódok nemük szerint követhették hitükben szüleiket.)
Így is történt, de én ezért nem járulhattam sokáig a szentségekhez.
Házasságkötésünk 1949-ben volt. Nem szomorú,- hogy amikor hazánk a legdurvább elnyomás, terror alatt nyögött, és szegények voltunk, mint a templom egere, sőt még barátaink előtt is vigyázni kellett minden megnyilvánulásunkra, hogy életben maradhassunk, - akkor a lelkiekben is széthúzás volt a keresztény egyházak között.
Létrejött a „család-kezdemény” egy olyan környezetben, amelyik kinyilvánította, hogy mindaz, amiben nevelésünk alapján hittünk: Isten, vallás, és mindaz, amit e két fogalom képvisel, a múlt csökevénye, felesleges! Helyébe a mindent megelőző egyéni önzést hirdették, és szóba sem kerülhettek olyan „túlhaladott” fogalmak, mint adott szó, eskü, hűség, emberi tartás.